'İyi Parti' İBB Meclisi'nde kendi grubunu kuracak

Yerel seçimlerde Millet İttifakı çatısı altında İBB Meclisi'ne giren ‘İyi Parti’li meclis üyeleri kendi grubunu kuruyor. ‘İyi Parti’ İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, ‘İyi Parti’ grubunun İBB Meclisi'ne denge denetim mekanizması getireceğini söyledi.

'İyi Parti' İBB Meclisi'nde kendi grubunu kuracak

Yerel seçimlerin ardından yeni dönemde 312 meclis üyesi ile çalışmalarına başlayan İBB Meclisi’nde tatil sonrası Eylül ayında başlayacak oturumla birlikte tablo değişecek. Meclis çalışmaları, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte 132 üyeden oluşan Millet İttifakı ve 180 meclis üyesinden oluşan Cumhur İttifakı tarafından yürütülüyordu. Millet İttifakı ile İBB Meclisi’ne giren ‘İyi Parti’ kendi parti grubunu kurma kararı aldı.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre 11 ‘İyi Parti’li meclis üyesi ittifaktan ayrılarak mecliste kendi parti grubu adına çalışmalarını sürdürecek. ‘İyi Parti’nin grubunu kurmasının ardından İBB Meclisi; 180 Cumhur İttifakı, 121 CHP, 11 ‘İyi Parti’li meclis üyesinden oluşacak.

YÖNETİM BELİRLENDİ

Ağustos ayında çalışmalarına ara veren meclisin eylül ayındaki ilk oturumunda ‘İyi Parti’ resmen kendi grubunu kurmuş olacak. İBB Meclisi ‘İyi Parti’ Grup Başkanvekili Sancaktepe meclis üyesi İbrahim Özkan olacak. Kağıthane meclis üyesi Dr. Suat Sarı da ‘İyi Parti’ grubunun sözcülüğünü yapacak. ‘İyi Parti’ grubunun meclis üyeleri şu isimlerden oluşacak:

“İbrahim Özkan (Sancaktepe), Suat Sarı (Kağıthane), Yakup Fındık (Ümraniye), Oğuz Sarul (Ataşehir), Ali Kıdık (Küçükçekmece), Tufan Babar (Bayrampaşa), Akın Gürkan (Tuzla), Sinan Gümüş (Avcılar), Uluer Kaya (Maltepe), Vedat Taylan Yıldız (Sarıyer), Bora Kılıç (Çekmeköy)”

“CHP İLE MUTABIKIZ”

‘İyi Parti’ İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Millet İttifakı olarak yaptığımız işbirliği sürecinde, Türkiye’deki belediye meclisleri seçimler sonrası kendi gruplarımızı kuracağımız konusunda CHP ile mutabık kalmıştık. İstanbul’da seçimin yenilenmesi sebebi ile kendi grubumuzu kurmayı geciktirdik. Bundan sonraki süreçte doğal olarak İyi Parti’nin programındaki görüş ve düşüncelerimizi İBB Meclisi’ne taşımamız gerekiyor” dedi.

DENGE-DENETİM MEKANİZMASI

“Haziran ve Temmuz oturumlarında İETT bütçesi, İstanbul’un ulaşım ve trafik problemlerine çözüm önerilerimiz ile bunu halkımıza gösterdiğimizi düşünüyoruz” diyen Kavuncu, şöyle konuştu; “İyi Parti grubu olarak İBB’de geçmiş dönem yapılan yanlış icraatları eleştirecek, bu dönem yapılacak icraatları da eleştiri ve önerilerimiz ile daha rasyonel hale getireceğiz. İyi Parti, İBB Meclisi’nde şu an bulunduğu konum itibarıyla denge-denetim mekanizmasını en iyi şekilde yerine getirecek partidir. İstanbulumuz için, İstanbullular için açıklık ve şeffaflık ilkeleri daima yol göstericimiz olacak ve sonrasında İyilerin iktidarına kapı aralayacak”