"Altun bu konularda hassas ise kaçak inşaat işine girmesin"

'İyi Parti'den Aytun Çıray,  İletişim Başkanı Altun'a "Bu konularda hassas ise kaçak inşaat işine girmesin" diye seslendi. 

‘İyi Parti’ Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un vakıf arazisindeki kaçak yapılarının yıkıldığına ilişkin haberlere terör soruşturması açılmasını değerlendirdi. Çıray, “Bu konularda hassassa, kaçak inşaat işlerine girişmez.” sözleriyle tepki gösterdi.

Altun’un, cüzi bir fiyata Boğaz’da kiraladığı vakıf arazisi ve üzerinde kaçak olduğu iddia edilen yapı haberlerine hızla erişim engeli getirilmiş; haberi hazırlayan gazeteciye terör soruşturması açılmıştı.

Tele1’de konuk olduğu programda konuşan Çıray, soruşturmaya ilişkin, “Eğer bir kaçak bina yapımını yazdığı için bir gazete terörle suçlanacak hale gelmişse vah o iktidarın haline” diye konuştu.

Çıray sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başarısızlık arttıkça çareyi medya üzerinde baskı yapmakta buluyorlar. Milletin haber alma hakkının, özgürlüğünün önünü kesiyorlar.

Demokrasinin dördüncü gücü kabul edilen medyanın bu denli sesinin kesilmesi, milletin haber alma özgürlüğünün önüne geçmek demektir. Bunun boyutları artacak gibi görünüyor.”

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘terör’ soruşturmasını “kamu görevlisinin ikametgâh adres bilgilerinin yayınlanarak ailesiyle birlikte can güvenliğinin tehlikeye sokulması” şeklindeki gerekçelendirmesine de tepki gösteren Çıray, “Fahrettin Altun, devletin içerisinde görevleri açısından böyle bir güvenlik önlemiyle karşılaşılacak birisi değil. Bakan değil, devletin üst düzey bürokratı değil, cumhurbaşkanlığı danışmanı. Bu kadar hassas ise bu konularda, kaçak inşaat işlerine girişmez” diye konuştu.

Fahrettin Altun, Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’nde yer alan Kuzguncuk’ta kiraladığı evinin yanındaki araziye yol, şömine ve çardak gibi peyzaj düzenlemesi yaptırmış mahalle sakinlerinin çivi bile çakamadığı bölgede araziye birçok noktadan görünen beton taşlardan bir de duvar ördürmüş, jiletli teller çekmişti.

Mahalle sakinlerinin şikâyeti üzerine geçen pazartesi günü çardak ve şömine İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yıkılmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı söz konusu haberler için ‘terör’ soruşturması başlatmıştı.