Bahçeli'den 'ekonomi ve hukuk reformu' yorumu: Muhteşem bir kalkış

Bahçeli, Erdoğan'ın 'ekonomi ve hukuk reformu' mesajları için "sağlam ve sağduyulu hamlelerle muhteşem bir kalkışın yaşanacağını düşünüyorum" yorumu yaptı.

Bahçeli'den 'ekonomi ve hukuk reformu' yorumu: Muhteşem bir kalkış

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu.

Bahçeli, geçen hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘ekonomi ve hukukta reform’ mesajını vermesinin ardından, “Demokrasi ve hukuk alanlarında sağlam ve sağduyulu hamlelerle muhteşem bir kalkışın yaşanacağını düşünüyorum.” dedi.

Bahçeli’nin konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

KAPALI MARAŞ

“Kapalı Maraş’ın çok yerinde bir kararla sahil kesiminin açılması konuya muhatap çevrelerin tepkisini çekmiş, onları adeta hoplatmıştır. İtiraz edenlerin cibiliyetini incelediğimizde ne kadar isabetli bir iş yapıldığı gözler önüne serilecektir. Yunanistan’dan mı izin alacaktık? Kapalı Maraş’ta mağduriyetlerin telafisi için çalışmaların yapılmasından niye huzursuzluk duyulmaktadır?

Beklentimiz Kıbrıs Türklüğünün uluslararası arenada tanınmasıdır. Türkiye Doğu Akdeniz’deki haklarından şüphesiz ödün vermeyecektir. Türksüz ve Türkiye’siz Akdeniz karanlık bir dehliz demektir. Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğü ön şartsız devam etmelidir. Kapalı Maraş çok şükür aslında dönmüştür. Yeni bir döneme yeni bir başlangıçla şahit olmaktan kıvanç duyuyorum.”

‘EKONOMİ VE HUKUK REFORMU’

“Türk milleti, bin yıllık kardeşlik bağını her sahada göstermiştir. Devletimiz kurtuluş yıllarında hiç kimsenin kökenine bakılmamış, tam bir kenetlenme şuuruyla milli namus topyekun savunulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti mazlumlara ümit ışığı olmuştur.

Türkiye bir hukuk devletidir. Devlet duyguyla değil, akılla yönetilir. Bugün Türkiye’nin ayak bağlarından kurtulması her devlet ve siyaset insanının ortak sorumluluğudur. Girişimcilere fırsat sunan bir Türkiye hepimizin kalpten dileğidir. Cumhur İttifakı bu ortak dileği gerçekleştirmek için mücadele etmektedir. Gücüne güç katmış, demokrasi ile, hukukuyla, ekonomisiyle, iş adamlarıyla, güvenceli yatırım ortamıyla, üretken karakteriyle dünyada parmakla gösterilen bir Türkiye’ye kısa sürede ulaşmak samimi gayretimizdir. İftira atmak yerine birbirimizin hakkını savunmalıyız. Yargılamak yerine birbirimizi anlamaya çalışmalıyız. Demokrasi anlayışımızın karalanması maksatlıdır.”

‘MUHTEŞEM BİR KALKIŞ’

“Ekonomide açılacak yeni ufuklarla, demokrasi ve hukuk alanlarında sağlam ve sağduyulu hamlelerle muhteşem bir kalkışın yaşanacağını düşünüyorum. Bu irade bizde vardır. Demokrasi kültürümüz zengindir. Gelecekten umutluyuz, sürekli bir adım önde olacağız.”

HEDEF CHP

“Türk siyaseti kendi ülkesine yabancılaşmış, yozlaşmış muhalefetin ağır sancısını yaşamaktadır. Bu muhalefet anlayışına zillet dememiz abartılı olarak değerlendirilmemelidir. CHP Genel Başkanı Türkiye’ye verip veriştirmiş, fukara aklının bagajında ne varsa döküp saçmıştır. Hatta ABD ve AB liderlerine yönelik Türkiye’de demokrasi hareketlerini destekleyin çağrısında bulunmuştur. İBB Başkanı durur mu… Kırık dokuk yabancı diliyle açılış konuşması yapmış, Türkiye’yi şikayet ede ede bitirememiştir. CHP’liler belediye işlerinden başka her işle meşguldür.

Küçükçekmece Belediyesi’nin PKK’nın renklerinden oluşan amblemini çocuk parkının yer döşemesinde kullanması Kılıçdaroğlu zihniyetinin terör örgütü sempatisinde sınır tanımadığının işaretidir. Bu vahim bir olaydır. Çocuklara bölücülük aşılamaya çalışan CHP’nin PKK’yı belediyelere taşımasının hesabı mutlaka sorulmalı, burunlarından fitil fitil getirilmelidir. Bu ayıplı Kılıçdaroğlu nereye koşuyor, hangi rezil kucaklara atılmak için çırpınıyor?”

‘ANAYASA TASLAĞI’ TEPKİSİ

“Kurulan masaya kimler oturdu? O oturmadı, bu oturmadı… İhanet metnini kim yazdı, kimler hazırladı, kimler müzakere etti? Türklüğü, Atatürk’ü, Türkçe’yi anayasadan çıkarma tekliflerini, vatandaşlık tanımının değiştirilmesini, anadilde eğitim niyetini kim izah edecek? Bu yalan makinesi öyle çalışmıştır ki ne fren tutmuş ne durdurak bilmiştir. Kılıçdaroğlu ders alır mı bilemem, yalanı yalancıyla yanlışı cahille sakın tartışmayın. Çünkü yalancıya gerçeği, cahile doğruyu anlatamazsınız. Bu zilletin ruhuna yalan, talan yuva yapmıştır. CHP’ye diyorum ki yalanla belki bir yerelere gidebilirsiniz ancak gittiğiniz yerden asla dönemezsiniz. Türklüğü anayasadan çıkaracak bir kokuşmuş henüz anasından doğmamıştır. Hadi doğdu varsayalım, o zaman geldiği gibi gitmesi de bizim için şerefli bir vatan vazifesidir. Susanları korkak sanmasınlar, sağduyulu olanları aptal yerine koymasınlar.”