Bir 'FETÖ' daha hazırlanıyor: Yargıda gücünü 30 kat arttıran cemaat

"O zaman 51 kişi olan bu cemaatin mensuplarının sayısı bugün inanın en az 1500. Amip gibi bölünerek çoğaldılar sanırım”

Bir 'FETÖ' daha hazırlanıyor: Yargıda gücünü 30 kat arttıran cemaat

Işıkçılar cemaatinin yayın organı ve AKP’ye yakınlığıyla bilinen Türkiye Gazetesi’nde yargıda giderek büyüyen bir cemaat yapılanmasına dikkat çekildi.

Gazetenin yazarlarından Fuat Uğur, “Türkiye’de herkesin bildiği bir tarikat” dediği ancak “speküle edilmesin” diyerek ismini vermediği dinci yapılanmayla ilgili yine ismini vermediği bir yargı mensubunun verdiği bilgiyi aktardı. Uğur’un yazısına göre o yargı mensubu, sözkonusu cemaatin 15 Temmuz öncesine nazaran katettiği mesafeyi “O zaman 51 kişi olan bu cemaatin mensuplarının sayısı bugün inanın en az 1500. Amip gibi bölünerek çoğaldılar sanırım” diyerek açıkladı.

Gücünü 30 kat arttırdığı belirtilen bu dinci yapıyla ilgili yandaş yazar Fuat Uğur’u kaygılandıran ise aslında genel olarak yargının cemaatlere teslim edilmesi değil. Uğur yazısında ‘FETÖ’nün “renklendirme” taktiği ile başka bir cemaate girerek varlığını devam ettirdiği, dahası girdiği cemaatin de “kontrolsüz” büyüdüğü konusunda uyarıda bulunuyor.

Öte yandan Uğur’un ismini saklı tuttuğu grubun ‘Hakyolcular’ olduğu düşünülüyor. Adını Hakyol Vakfı’ndan alan bu grubun İskenderpaşa cemaatine bağlı olduğu biliniyor. Grubun arkasında bizzat Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün olduğu ve yargıdaki çekişmelerin ana taraflarından biri haline geldiği daha önce haberlere yansımıştı. ‘İstanbul Grubu’ olarak adlandırılan ve doğrudan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatlarının yönettiği iddia edilen bu grubun AKP’nin ‘Pelikancılar’ denilen medya ekibiyle de bağlantılı olduğu belirtilmişti. Nitekim Fuat Uğur da yazısında Bakan Gül ve diğer Hakyol destekçilerine isim vermeden seslenip “AK Parti’den bazı mühim isimlerin da müntesibi olduğu bu tarikatın önde gelen isimlerini nasıl uyarmak gerekir bilmiyorum ama herkes kendini biliyor, sanırım ne demek istediğimi anlamışlardır.” ifadeleriyle parmak sallıyor.

İşte Uğur’un bugünkü yazısında ilgili bölüm:

“51 KİŞİLİK TARİKAT OLDU 1500 KİŞİ

Türkiye’de herkesin bildiği bir tarikat var, ismini söylemeyeceğim speküle edilmesin diye. Pek fazla etliye sütlüye karışmayan, mazisi ta Osmanlı’ya dayanan bir tarikat.
15 Temmuz öncesi, o zamanki adıyla HSYK’daki FETÖ varlığını sonlandırmak için sosyal demokratlardan AK Partililere, MHP’lilerden çeşitli mezhep ve sivil toplum oluşumlarına kadar YARGIDA BİRLİK PLATFORMU (YBP) adlı geniş bir koalisyon oluşturulmuştu.
FETÖ’ye karşı olan bu tarikatın önde gelen isimleri de platformun öncülerine gelerek “Biz de yer almak istiyoruz bu oluşumda” demişlerdi. Kaç kişi oldukları soruldu kendilerine. Net bir sayı verdiler: 51 yargı mensubu…
Gelelim bugüne.
Geçen gün bir yargı mensubu “O zaman 51 kişi olan bu cemaatin mensuplarının sayısı bugün inanın en az 1500. Amip gibi bölünerek çoğaldılar sanırım” diyor.
FETÖ’nün nasıl renklenebildiğini ve nerelere sızabildiğini iyi anlamak bakımından, AK Parti’den bazı mühim isimlerin da müntesibi olduğu bu tarikatın önde gelen isimlerini nasıl uyarmak gerekir bilmiyorum ama herkes kendini biliyor, sanırım ne demek istediğimi anlamışlardır.”