Cargill’e büyük kıyak

ABD merkezli, nişasta bazlı şeker üreticisi Cargill şirketine yatırım teşviki verildi.

Cargill’e büyük kıyak

Şirket, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sürecinde ve yüzlerce işçisini sendika üyesi olduğu için işten çıkarmasıyla gündem olmuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 22 Nisan günü Resmi Gazete’de 1-29 Şubat tarihleri arasında düzenlenen yatırım teşvik belgelerini açıkladı. Bu belgelere göre 671 şirkete yatırım teşviki verilirken, şirketler arasında şeker fabrikalarının özelleştirmesiyle gündeme gelen Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) üreticisi Cargill de yer aldı.

ABD merkezli Cargill şirketine yatırım teşviki verildi. Şirkete yüzde 70 vergi indirimi uygulanacak, KDV ve gümrük vergisinden istisnası sağlanacak. Devlet tarafından kurumlar vergisi indirimi de uygulanarak şirketin 44 milyon 659 bin 79 liralık yatırımına ‘katkı sunulacak’.

Hükümetin Şeker Kurulu’nu kapatıp hemen ardından da 14 şeker fabrikasını özelleştirme kararı almasında Cargill’in etkili olduğu iddia ediliyordu. Cargill’in Ocak 2018’de yayımladığı raporda, kotaların kaldırılmasını, şeker fabrikalarının özelleştirilmesini isteniyor ve kamunun yapacağı her türlü çalışmaya paydaş olarak katılma talebi yer alıyordu.

Cargill’e göre, özelleştirme halinde Türkiye daha hızlı büyüyecek, üretim, istihdam ve ihracat artacak, hükümet de daha fazla vergi toplayacaktı. Raporda özelleştirme halinde, NBŞ üretiminin yüzde 50’lere yaklaşacağı belirtiliyordu.

Şirket, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sürecinde sendikalı işçilerini işten çıkarttığı dönemde gündeme gelmişti. 2 yılı aşkın süredir direnişe devam eden Cargill işçileri, işlerine geri dönmeyi talep ederek, Cargill’in işçi düşmanı politikalarını ifşa etmişti.