Danıştay'dan CHP'li belediyelerin yardım kampanyası hakkında karar

Danıştay, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle yasaklanan 'belediyelerin yardım toplaması' davasında yürütmenin durdurulması talebini reddetti.

Danıştay'dan CHP'li belediyelerin yardım kampanyası hakkında karar

Koronavirüs salgını sonrası CHP’li İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok ilin belediyesi yardım kampanyası başlatmış, ancak yardım kampanyaları AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip başta olmak üzere Hükümet’in tepkisine neden olmuştu.

Erdoğan’ın “Devlet içinde, devlet olmanın anlamı yoktur. Bu bakımdan, şu anda bu kampanyalar sadece devletimizin açıkladığı birimler tarafından yürütülmektedir. Belediyeler böyle kampanyalar açacak olursa, devlet içinde devlet olur. Yasalar da buna müsaade etmiyor” ifadeleriyle hedef aldığı yardım kampanyaları daha sonra İçişleri Bakanlığı genelgesi ile yasaklanmıştı.

DANIŞTAY REDDETTİ

Genelgeye tepki gösteren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş konuyu yargıya taşıdı. Yardım toplanmasını yasaklayan İçişleri Bakanlığı genelgesinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’da dava açıldı.

Habertürk‘ten Fevzi Çakır’ın haberine göre, davaya bakan Danıştay 10. dairesi, İçişleri Bakanlığı’nın söz konusu genelgesinin yürütmesinin durdurulması talebini reddetti. Böylece belediyelerin yardım toplamasının yasaklanmasına dair süreç devam edecek. Danıştay, genelgenin iptal istemini ise daha sonra karara bağlayacak.