Davutoğlu: Cumhurbaşkanı ve ortaklarının Türkiye’sinde akla, ahlaka ve vicdana yer yoktur

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Şehir Üniversitesi'nin kapatılmasına ilişkin "Artık Cumhurbaşkanı ve 28 Şubatçı ortakları üniversiteyi nasıl kapattıklarını gururla anlatabilir" dedi.

Davutoğlu: Cumhurbaşkanı ve ortaklarının Türkiye’sinde akla, ahlaka ve vicdana yer yoktur

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Şehir Üniversitesi’nin kapatılmasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Gece yarısı gelen kararda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şahsi imzasını gördüğünde başta Cumhurbaşkanı olmak üzere kararda payı olanlar adına derin bir hüzün ve hicap duyduğunu söyleyen Davutoğlu, uzun yıllar saflarında olduğu AKP için “Cumhurbaşkanı, AK Parti ve 28 Şubatçı ortaklarının Türkiye’sinde özgür düşünceye, bilgiye, liyakate ve emeğe yer yoktur. Onların Türkiye’sinde akla, ahlaka ve vicdana yer yoktur. Cumhurbaşkanı, AK Parti ve 28 Şubatçı ortaklarının Türkiye’si adaletsizliğin, hukuksuzluğun ve keyfiliğin olduğu bir Türkiye’dir.” dedi.

Davutoğlu’nun açıklamalarından bazı özetler şöyle:

-Cumhurbaşkanı Erdoğan bu attığı imzayla tarihe ‘üniversite kapatan siyasetçi ve devlet adamı’ olarak geçmiştir. Aynen konuyla ilgili nisan ayında TBMM’den geçen yasada olduğu gibi bu kararı da bir gece yarısı yayınladılar. Gece yarısı yayınlayınca kararın vehametini örtebileceklerini zannediyorlar. Halbuki gecelerin de mutlak ve şaşmaz bir şahidi olduğunu unutuyorlar. Bir gece yarısı kararıyla Türkiye’nin en kaliteli eğitim kurumlarından birine darbe yaptılar.

-Bu kararı da gece yarısı yayınladılar. Türkiye’nin eğitimine darbe yaptılar. Erdoğan bu attığı imza ile nasıl bir Türkiye görmek istediğini de açıklamıştır. Bu kararın ne yazık ki hiçbir açıklaması yok. Bütün sebeplerin herkes bir düzmeceden ibaret olduğunu biliyor.

-Bugün benim gibi birçok insanın içi yanıyor. Hiçbiri Erdoğan’ı üniversite kapatsın, öğrencileri ortada bıraksın diye seçmedi. Binlercesinin çocuklarının okuduğu üniversitenin kapatılmasını Cumhurbaşkanı en başta onlara açıklayamaz. Artık Cumhurbaşkanı ve 28 Şubatçı ortakları üniversiteyi nasıl kapattıklarını gururla anlatabilir.

-Cumhurbaşkanı, AK Parti ve 28 Şubatçı ortaklarının Türkiye’sinde özgür düşünceye, bilgiye, liyakate ve emeğe yer yoktur. Onların Türkiye’sinde akla, ahlaka ve vicdana yer yoktur. Daha da önemlisi gençlere yer yoktur. Cumhurbaşkanı, AK Parti ve 28 Şubatçı ortaklarının Türkiye’si adaletsizliğin, hukuksuzluğun ve keyfiliğin olduğu bir Türkiye’dir.

-Cumhurbaşkanı kararını adil şahitler olarak yola çıkacağız diye yola çıkıp her türkü haksızlığa karşı gözlerini yumanlar duvarlarına asabilirler. Ama unutmasınlar biz de saklayacağız o kararı sonraki nesillere bugünlerde neler olduğunu bir bir anlatmak için saklayacağız. Diyeceğiz ki; 28 Şubat’ta yerlerde sürüklenenlerin hapislere girenlerin kurduğu bir üniversite Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kapatıldı.

-Bu karara giden süreçte etkin rol alan aktörlerin gçmişine bakıldığında ülkeyi bu karanlığa boğan güçlerin etkisi görülecektir. Mesele gerçekten sadece mali koşullar olsaydı rant yiyenlere aktarılan kaynaklar üniversite için yeniden yapılandırmada da kullanılabilirdi. Mesele Şehir Ünivesitesi üzerinden diğer tüm sivil kuruluşlara ‘bana kayıtsız şartısz itaat etmeseniz sonunuz bu olur’ mesajını vermekti.

-Bugün bu kararda payı olanlar bilsinler ki nesiller boyu bu cürümle anılacaklar. Bugün kibirle dolaşabilirler ama bu cürmün hesabını adalaet terazisinde verecekler. Bu karar karşısında kazanımlarımızı kaybetmeyelim arzusuyla sessiz kalanlar da bilsinler ki onlar da hesap verecekleri bir ateş üzerinde oturuyorlar. Bu kararla bütün değerlerimiz tarumar edilmiştir.

-Evet şehir hepimizin ve biz nefes aldıkça o ruh yaşayacaktır. Hiç kimsenin şüphesi olmasın Şehir’in vicdanı yaşadıkça bu onur kadrosu var oldukça Şehir Üniversitesi yeniden ayağa kalkacaktır.

-Bu karar dolayısıyla herkes muhasebe yapmalı ancak kimse karamsarlığa kapatılmamalıdır. Üniversite kapatarak fikirlrin ortadan kalkmayacağını öğrenemeynlere karşı mücadelemiz devam edecektir. Hiçbir şey bitmedi her şey bugün bu saatte yeniden başlıyor.”