Gericilerde Atakan Kayalar alarmı: Ateizmi anlatan kitaplar okuyor!

10 yaşındaki Atakan Kayalar'ın okuduğunu söylediği kitaplar arasında ateist bilim insanı Richard Dawkins'e ait olanların da bulunması üzerine gericilerden "uyarı" haberi geldi.

Gericilerde Atakan Kayalar alarmı: Ateizmi anlatan kitaplar okuyor!

5 ayda 250 kitap okuduğunu söylemesi ve felsefe üzerine açıklamaları ile gündem olan 10 yaşındaki Atakan Kayalar’ın okuduğu kitaplardan biri, gericileri rahatsız etti.

Avcılar Mustafa Kemal Paşa Ortaokulu beşinci sınıf öğrencisi Atakan Kayalar okuduğu kitaplar arasında Jean-Jacques Rousseau’nun ‘Toplum Sözleşmesi’, Platon’un ‘Devlet’, Benedictus Spinoza’nın ‘Etika’ isimli eserlerinin yanı sıra Richard Dawkins’in ‘Yeryüzündeki En Büyük Gösteri’, ‘Tanrı Yanılgısı’, ‘Gen Bencildir’ isimli kitaplarını okuduğunu söylemişti.

Saadet Partisi’nin yayın organı Milli Gazete ise Atakan’ın okuduğu kitaplarla ilgili “Küçük Atakan’ları bekleyen büyük tehlike” başlıklı bir haber yayımladı. “Son günlerde Türkiye’nin en çok konuştuğu isim haline gelen 10 yaşındaki Atakan Kayalar’ın kitap okuma serüveninin perde arkasında gizli bir tehlike dikkat çekiyor.” denilen haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Atakan, kendisine yöneltilen “Hangi kitapları okudun?” sorusuna, ünlü filozoflardan Jean-Jacques Rousseau’nun Toplum Sözleşmesi ve Platon’un Devlet adlı kitaplarını okuduğu söyleyerek cevap verdi. Diyalog, buraya kadar normal görünse de bir sonraki soruda, tehlikenin işaretleri alarm vermeye başladı. Atakan, Richard Dawkins adlı ateist propagandistin, ‘Yeryüzündeki En Büyük Gösteri’, ‘Tanrı Yanılgısı’ ve ‘Gen Bencildir’ kitaplarını okuduğunu söyledi. Ateistlerin en tanınmış propagandist yazarı olarak bilinen Dawkins, bu kitaplarında açıkça Yüce Yaratıcı’yı inkâr ediyor. Kitaplarında evrim teorisinin mucidi Darwin’in insanın maymundan gelme safsatasını anlatarak, mükemmel yaratılış sürecini inkâr eden Dawkins’in ‘Tanrı Yanılgısı’ adlı ifsat kitabı halkın dini değerlerini tahkir ettiği gerekçesiyle geçtiğimiz yıllarda ülkemizde mahkemelik olmuştu.”

“NASIL YARATILDIĞINI NASIL ANLATIRIZ?”

Haberde bir de “eğitimci” olduğu belirtilen Fatih Yılmaz isimli bir kişinin konu ile ilgili görüşlerine yer verildi. Yılmaz, “Atakan’ın okuduğu bazı kitapların 10 yaşındaki bir çocuk için uygun kitaplar olmadığını” ifade edip şöyle dedi:

“Her zaman dediğimiz gibi çocuğun kitap okuması güzel ama yaşına uygun kitaplar okuması lazım. Tanrı Yanılgısı gibi kitaplar ateizmi anlattığı için İslami inancımızla taban tabana zıt. Biz ateizm öğretilerini okuyan bir çocuğu dinimize, kültürümüze uygun bir şekilde nasıl yetiştireceğiz? Darwin okuyan bir çocuğa nasıl yaratıldığını, neden iyi bir kul olması gerektiğini nasıl anlatacağız? Ayrıca Atakan yavrumuzun kitap okuyarak her şeyi öğrendiğini sanması da iyi bir şey değil. Her şey kitap okuyarak öğrenilseydi materyalizmi okuyan kişi materyalist, Hinduizm’i okuyan kişi Hinduist, ateizm okuyan kişi de ateist olurdu. Bilinçlenmek sadece okumakla olmuyor. Okuduğunu değerlendirmek ve analiz etmek de gerekli”