'Hatırlı dost' devreye girdi, çete reisleri barıştırıldı

Cumhur İttifakı'nın destekçisi iki organize suç örgütü liderinin arasındaki husumetin, bir "hatırlı dost"un çabasıyla sona erdirildiği öğrenildi.

'Hatırlı dost' devreye girdi, çete reisleri barıştırıldı

Geçtiğimiz ay TBMM’den geçen ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni İnfaz Yasası’ndan yararlanan isimlerden birisi de organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı olmuştu. Çakıcı 16 Nisan’da hükümlü olarak bulunduğu Ankara Sincan Cezaevi’nden çıkarak tahliye edilmişti.

Çakıcı’nın tahliyesi sonrası gözler, aralarında sorun olduğu belirtilen ve 8 aydır yurt dışında olan bir başka organize suç örgütü lideri Sedat Peker’e çevrilmişti. Peker, bulunduğu yerden yaptığı video paylaşımlarıyla bir süredir Çakıcı aleyhinde sözler sarfediyordu.

‘POLİSİN RAHATLATAN GELİŞME’ DEDİ

Ancak Cumhur İttifakı’na destekleriyle bilinen iki çeteci arasındaki sorunun araya “hatırlı dost”ların girmesiyle çözüldüğü belirtildi. Gelişmeyi Sözcü Gazetesinden Saygı Öztürk aktardı. Öztürk, gelişmenin polisi de rahatlattığını belirttiği yazısında iki isimden “babalar” diye bahsettiği görüldü.

Öztürk’ün “Çakıcı ve Peker cephesinde sürpriz gelişme” başlıklı yazısında ilgili bölüm şöyle:

“Babaların, sözlerine itibar ettiği dostları vardır. Bunlar en kritik dönemde devreye girer, taraflarla konuşur, onları bir araya getirir ya da telefonla görüşmelerini sağlar. O kişinin devreye girmesi akacak kanı da durdurur, düşmanlığı da bitirir. Çakıcı ile Peker arasında çatışma çıkacağına ilişkin söylentiler devam ederken, “iki tarafın da dostu” olan ve ikisinin de saygı duyduğu kişinin devreye girdiğini, taraflar
arasında var olan anlaşmazlığı giderdiğini öğreniyorum. Bu gelişmeyi tarafların yakın çevreleriyle konuştuğumda da doğruladılar. Bu gelişme kuşkusuz polisi de rahatlattı. Babalar dünyası ilginçtir. Doğan Kitap’tan çıkan “Son Babalar” kitabımda o dünyayı yazdım.

‘Hatırlı dost’un devreye girmesiyle Çakıcı ile Peker telefonla uzun uzun konuşup söylentilere ve geçmişte yaşananlara açıklık getirdiler. Peki Sedat Peker, Türkiye’ye ne zaman dönecek? Dönüş tarihi henüz belli değil. Ama çok da uzun sürmeyeceğini sanıyorum.

Uzun süredir aralarında bir diyalog olmadığı için özellikle bu kişilerin etrafındakilerin sağda-solda konuşmaları, büyük bir çatışmanın çıkacağı şeklinde yorumlanıyordu. Ama, ‘hatırlı dost’un devreye girmesi, tarafları bire bir konuşmasından sonra aralarında “Abi-kardeş” ilişkisinin başladığını öğreniyorum. İşte son durum böyle.

Kesin olan şu ki: Çakıcı ile Peker arasında o konuşmadan sonra bir sorun kalmadı.”