Johnson: Doktorlar ölümümü ilan etmeye hazırdı

Boris Johnson tedavi sürecini anlatırken, “Doktorlar, ‘Stalin’in ölümü’ tipi bir senaryoyla karşı karşıyaydı ve buna ilişkin bir strateji geliştirmişlerdi” dedi.

Johnson: Doktorlar ölümümü ilan etmeye hazırdı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yoğun bakımda koronavirüs tedavisi gördüğü süreci anlattı. Johnson, hayatta kalması için kendisine “litrelerce oksijen” verildiğini ve öldüğü bir senaryo için acil durum planları yapıldığını açıkladı.

Koronavirüse yakalanan ve bir süre hastanede yoğun bakımda tutulan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, doktorların bir aşamada ölümünü ilan etmeye hazırlandıklarını söyledi. The Sun on Sunday gazetesine konuşan Johnson, hayatta kalması için kendisine “litrelerce oksijen” verildiğini belirtti.

‘STALİN’İN ÖLÜMÜ GİBİ BİR SENARYO’

Johnson, hayatını kurtardıklarını vurguladığı Londra’daki St Thomas’ Hastanesi’nin “harika” doktorlarına teşekkür etti. “Zor ve tuhaf bir andı. Bunu inkar etmeyeceğim. Doktorlar, ‘Stalin’in ölümü’ tipi bir senaryoyla karşı karşıyaydı ve buna ilişkin bir strateji geliştirmişlerdi” diyen Johnson, sözlerine şöyle devam etti:

“Çok iyi bir durumda değildim. Acil durum planları yapıldığının farkındaydım. Doktorlar işlerin kötü gitmesi halinde nelerin yapılması gerektiğine dair tüm hazırlıkları tamamlamışlardı.”

Koronavirüs testinin pozitif çıkması sonrası başta durumun ne kadar ciddi olduğunu anlamadığını, hastaneye de gitmek istemediğini söyleyen Johnson daha sonraki aşamalarda bir ara öleceğini düşündüğünü, iyileştikten sonra ise çok daha fazla acı çeken kişiler olduğu için kendisini şanslı hissettiğini belirtti.

27 Mart’ta koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıklayan 55 yaşındaki İngiltere Başbakanı Johnson, 5 Nisan’da hastaneye kaldırıldı bir süre sonra yoğun bakıma alındı. 9 Nisan’da yoğun bakımdan çıkan Johnson, 12 Nisan’da da taburcu oldu.

29 Nisan’da Johnson ve nişanlısı Carrie Symonds’ın erkek çocukları dünyaya geldi. Çift çocuklarına Wilfred Lawrie Nicholas adını verdi. Wilfred, Boris Johnson’ın; Lawrie ise Carrie Symonds’ın dedesinin adı. Boris Johnson’ın yoğun bakımda hayatını kuratan doktorların adları ise Nicholas Price ve Nicholas Hart’tı. Johnson-Symonds çifti çocuklarına verdikleri adla iki doktoru asla unutmayacaklarını da göstermiş oldu.