Kartal Belediyesi'nde grev kararı

Kartal Belediyesi'nde işçilerin toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine belediyeye grev kararı asıldı.

Kartal Belediyesi'nde grev kararı

DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası ile Kartal Belediyesi arasında yapılan toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine Genel İş Sendikası Anadolu Yakası 1 Nolu Şube üyeleri belediye binası önünde basın açıklaması yaparak grev kararını astı.

Basın açıklamasında konuşan Genel İş Sendikası Anadolu Yakası 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, “Amacımız bir iş bırakma, bir greve çıkma değil. Amacımız Kartal halkına verdiğimiz hizmet karşılığında alınterimizin, emeğinizin karşılığını almaktadır. İsteğimiz enflasyon oranlarını dikkate alan bir oranda ücretlerimizin bu toplu sözleşmeyle iyileştirilmesidir. Bugün pandeminin de etkisiyle kurumların açıkladıkları enflasyon oranı yüzde 12’leri buluyor. Fakat bunun gerçeği yansıtmadığını yaşayarak görüyoruz. Bugün işçinin bütçesine yansıyan enflasyon oranı yüzde 50-60’ı buluyor. Biz de bu enflasyon oranları karşısında geçimimizi sağlayacak bir ücret alabilmektir. Kimseden fazladan bir şey istemiyoruz. Enflasyon karşısında işçinin ezilmeyeceği oranda ücret alabileceği oranda bir zam yüzdesi istiyoruz” dedi.

Kartal Belediyesi’nde 83 kadrolu işçi bulunmakla birlikte, Kartal, Kadıköy ve Ataşehir Belediyelerinde toplamda 7500 işçiyi ilgilendiren TİS sürecini yürütmekte olduklarını belirten Arıkan, “Yani 83 kişi adına değil 7500 kişi adına buradayız. Hep birlikte mücadelemizi yürütüyoruz. Ya bu konuda bir anlaşmaya varılır ya da yasaların bize tanıdığı hakkımızı kullanarak greve çıkarız. Amaç grev silahı sallamak değil insanca yaşanacak ücret alabilmektir. Bugün süreç sonlanmış değil, 26 Ekim’e kadar süreç devam ediyor. Kartal Belediyesi yönetimi olumlu bir sonuçla dönüş yaparsa burada grev halayı çekmek yerine, iyi bir toplu sözleşme imzalanmasını kutlama halayları çekeriz” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından Kartal Belediye Başkanlığı binasının kapısına grev kararı asıldı.

TİS görüşmelerinde işçilerin yüzde 14 oranında zam talebine karşılık Kartal Belediyesi yönetiminin teklifi ise yüzde 4-5 oranında.