MEB hijyeni de velilere bıraktı: Kayıtta kolonya ve çamaşır suyu istendi

MEB, hijyeni de anasınıfı velilerinden talep etti. Anasınıfına "Kayıtta istenen evraklar" arasına markaları da verilerek tuvalet kağıdı, peçete, kolonya ve çamaşır suyu yazıldı.

MEB hijyeni de velilere bıraktı: Kayıtta kolonya ve çamaşır suyu istendi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 21 Eylül’de yüz yüze eğitimin sadece okul öncesi eğitimdeki öğrenciler ve birinci sınıfa başlayacak öğrenciler için başlayacağını açıkladı. Bakan Selçuk, okul öncesi eğitim ve birinci sınıf öğrencileri için 21 Eylül itibarıyla yüz yüze eğitimin zorunlu olmadığını, dileyen velilerin çocuklarını okula göndermeyebileceğini söyledi.

21 Eylül’ün anasınıflarının açılış tarihi olarak netleşmesinin ardından okullar, kayıt için istenen belgeleri yayımladı. Nüfus cüzdanı fotokopisi ile dört vesikalık fotoğrafın yanında 12’li tuvalet kağıdı, markası belirtilen 1 lt çamaşır suyu ve 100’lük peçete de “Kayıtta istenen evraklar” arasına yazıldı.

VELİLERE TAAHHÜTNAME

Çocuklarını okula göndermek isteyen velilerin imzalaması için 10 maddelik bir taahhütname hazırlandı. Tahhütname ile Covid-19 tehlikesine karşın sorumluluk büyük ölçüde ailelere yüklendi.

MARKALARI DA BELİRTİLDİ

BirGün’den Mustafa M. Bildircin’in haberine göre, okullarda hijyenin sağlanması için gereken temizlik malzemesi ihtiyaçlarını da veliler karşılayacak. Yüz yüze eğitim kararının açıklanmasının ardından çok sayıda okul, “Kayıt için istenen evraklar” listesine temizlik malzemelerini de ekledi.

Öğrenci ve velinin kimlik fotokopisi ile dört adet vesikalık fotoğrafın yazıldığı listede ıslak mendil, tuvalet kağıdı, kolonya ve çamaşır suyu da yer aldı. Kolonya, çamaşır suyu ve peçeteler için marka ismi de verildi.