Pozitif vakaya rağmen çalıştırdılar: ‘Belirtim var dedim, atlatırsın dediler’

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) faaliyet gösteren tekstil fabrikasında çalışan 4 işçinin koronavirüs testleri pozitif çıkmış. Fabrikada üretime ara verilmişti. Fabrikada pozitif vakalara rağmen önlem alınmadan çalıştırıldıklarını söyleyen işçiler patronların belirtisi olanlara 'gençsin atlatırsın' dediğini açıkladı.

Pozitif vakaya rağmen çalıştırdılar: ‘Belirtim var dedim, atlatırsın dediler’

Diyarbakır OSB’de dört işçinin koronavirüs testi pozitif çıktı. İşçilerin belirtileri olduğu yönünde uyarılarının dikkate alınmadığı açıklandı.

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) faaliyet gösteren tekstil fabrikasında çalışan dört işçinin, belirtiler üzerine yapılan koronavirüs testleri pozitif çıktı.

Fabrikada üretime ara verilirken, testleri pozitif çıkan işçiler hastanede tedaviye alındı. yüze yakın fabrika çalışanı iddiaya göre işletme herhangi bir tedbir almadan faaliyetleri devam ettirmelerine tepki göstererek iş bırakıp hastanenin yolunu tuttu.

“POZİTİF VAKAYA RAĞMEN ÇALIŞTIRDILAR”

Tekstil fabrikasında çalışan Nursel Çalışır, eve gitmeye korktuklarını ve işletmenin herhangi bir kontrol yaptırmadığını savundu. Çalışır, “İkici dalga çıktıktan bu yana hiçbir önlem alınmıyor. Bizim iş yerimizde 10-15 kişiye yakın vaka çıktı. İşletmeden önlem alınmıyor, dezenfektan yok, sağlık konusunda sıfır önlem var. 100’e yakın kişi çalışıyoruz, hepimiz hastaneye geldik, eve gitmeye korkuyoruz. Vaka çıkmasına rağmen iş yeri inkar ediyor, şuan 20 kişi iş yerinde çalışıyor, biz de işi bıraktık o şartlar altında çalışamayız. Pozitif olan arkadaşlar hastanede. İnsan sağlığı bu kadar ucuz olmamalı, biz orada tekstil işinde sürekli temas halindeyiz” dedi.

Çalışanlardan Kübra Orakçı, pozitif vaka çıkmasına rağmen işletmenin inkar ederek elemanları çalıştırmaya devam ettiğini savundu. Orakçı, “2 arkadaşımızın korona virüs testi pozitif çıktı. İlkin var dediler, elemanlar itiraz etmeye başlayınca test negatif çıktı dediler, inkar ettiler. Buna rağmen çalışmaya devam ettiler. Şirket bir şey yapmıyor diye biz gidelim dedik, bize ücretsiz izne ayıracaklarını, sonradan çıkışımızı vereceklerini söyleyerek tehdit ettiler. Biz ustalara elemanlarda vaka var dedik, onlarda genç olduğumuzu bize bir şey olmaz diye salladılar. Her girişimizde parmak basıyoruz, temas halindeyiz. İş yerine söylüyoruz onlarda herkes kendinden sorumlu dediler, kendinizde belirti varsa gidip test yaptırın dediler” diye konuştu.

“BELİRTİM VAR DEDİM, ATLATIRSIN DEDİLER”

Kendisinde belirti olduğunu vurgulayan Yeter Azbay ise yöneticilerin kendilerine genç oldukları için atlatabileceklerini ve bunu söyleyen işletme yetkilisinin de korona virüse yakalandığını ileri sürdü. Azbay, “Bende boğaz yanması halsizlik ve ayakta duramıyorum, biz belirtilerimizi söylediğimizde inanmayın sizde bir şey yok diyorlar. Bunu bize söyleyen ustamız koronaya yakalandı. Bizi tehdit ettiler, işten çıkartacaklar diye. Ölüm yok diyorlar, gençsiniz atlatırsınız, diyorlar maske vermiyorlar” şeklinde konuştu.