Tehdit edenlere tahliye!

Hrant Dink Vakfı'na ve avukatına e-posta yoluyla ölüm tehdidi mesajı gönderilmesiyle ilgili davanın ilk duruşması bugün görüldü. Mahkeme iki sanığı tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Tehdit edenlere tahliye!

Hrant Dink Vakfı’nı elektronik posta yolu ile tehdit ettikleri iddia edilen tutuklu sanıklar Ersin Başkan ve Hüseyin Ateş’in yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 56. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Agos’ta yer alan habere göre; savunmasında, e-postayı Hrant Dink Vakfı’nın basın açıklamasının ardından tepki olarak gönderdiğini söyleyen sanık Ersin Başkan, tahliyesini talep etti. Diğer sanık Hüseyin Ateş ise, Karabağ ile ilgili izlediği bir videodan etkilendiğini, birçok psikolojik ilaç kullandığını ve 110 gündür tutuklu olduğunu belirterek tahliyesini talep etti.

Hüseyin Ateş cezaevinde Hrant Dink Vakfı’nın güzel işler yaptığını öğrendiğini, özür dilemeye hazır olduğunu, ayrıca Fethiye Çetin’e de özür mektupları yazdığını söyledi.

Mahkeme, sanıkların tutuklu kaldıkları süre nedeniyle tahliyelerine karar verdi. Sanıkların cezai ehliyetlerinin olup olmadığına ilişkin Adli Tıp Kurumu’na yazılan yazıların cevabının beklenmesine karar veren mahkeme, duruşmayı 24 Şubat’a erteledi.