TKH: Savaşa hayır demek yasaklanamaz!

TKH: AKP ve MHP tarafından savaşa evet demek yasal iken savaşa hayır demenin yasaklanması anayasaya aykırıdır!

TKH: Savaşa hayır demek yasaklanamaz!

İstanbul Valiliği, “Savaşa Hayır” sloganının provokasyona yol açabileceğini ederek kent genelinde 10 gün boyunca savaş karşıtı gösteri ve yürüyüşleri yasakladığını duyurdu.

İstanbul Valiliği’nin yasak kararı üzerine Türkiye Komünist Hareketi, “Türkiye Komünist Hareketi, savaşa hayır demeye, Suriye’de savaşa benzin döken mezhepçi politikalara ve ülkemizin yanı başında El Kaide Emirliği kurmak isteyenlere karşı sesini ve mücadelesini yükseltmeye devam edecektir!” ifadelerine yer verdiği bir açıklama yayınladı.

TKH tarafından yayınlanan “Savaşa hayır demek yasaklanamaz!” başlıklı açıklamanın tamamı şu şekilde:

İstanbul Valiliği tarafından “Savaşa hayır” içerikli her türlü etkinliğin, siyasal çalışmanın ve basılı materyal dağıtımının bile yasaklandığı duyurulmuştur.

Bu karar, toplumsal hassasiyetleri gözetme gerekçesine dayandırılarak meşrulaştırılmaya çalışılmaktadır. Ancak bilinmelidir ki bugün ülkemizde halkın büyük çoğunluğu AKP ve MHP tarafından ülkemizin Suriye ile savaşa sürüklenmesine karşıdır!

Bu karar, açıktır ki, siyasal partilerin çalışmalarını yasaklamak anlamına gelmektedir. Bu karar AKP tarafından kurulan başkanlık rejiminin bir istibdat rejimi olduğunun somut örneğidir.

Yine aynı şekilde Aydın Valiliği tarafından “şehit yürüyüşü” adıyla “savaşa evet” gösteri yürüyüşü düzenlenmesi, bugün ülkemizde hukukun, demokrasinin ve devlet tarafsızlığının ayaklar altına alındığını bir kez daha göstermiştir.

AKP ve MHP tarafından savaşa evet demek yasal iken savaşa hayır demenin yasaklanması anayasaya aykırıdır!

Siyasi partilerin faaliyetleri yasaklanamaz!

Türkiye Komünist Hareketi, savaşa hayır demeye, Suriye’de savaşa benzin döken mezhepçi politikalara ve ülkemizin yanı başında El Kaide Emirliği kurmak isteyenlere karşı sesini ve mücadelesini yükseltmeye devam edecektir!

Bu düzen onların, bu memleket bizim!