TÜRGEV'den İlim Yayma Cemiyeti'ne

Gaziantep Şahinbey Belediyesi 2013 yılında AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurucusu, kızı Esra Albayrak’ın ise yönetim kurulu üyesi olduğu TÜRGEV'e 25 yıllığına verdiği arazinin tahsisini dün iptal etti.

TÜRGEV'den İlim Yayma Cemiyeti'ne

Mecliste iptalle birlikte arazi bu kez de 25 yıllığına oy çokluğuyla İlim Yayma Cemiyeti’ne verildi. CHP’li meclis üyelerinin itiraz ettiği karardaki arazi üzerinde şu an yurt bulunuyor.

CHP’li meclis üyeleri karara tepki gösterirken, Şahinbey Belediyesi’nin dün gerçekleşen meclis toplantısı gündemine gelen teklifte, TÜRGEV’e tahsis edilen Bağlarbaşı Mahallesi’ndeki arazinin tahsisinin iptali yapılarak arazinin 25 yıllığına eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kullanılmak üzere İlim Yayma Cemiyeti’ne tahsis edilmesi istendi.

TAHSİS’İN İPTALİNE EVET, İLİM YAYMA CEMİYETİNE TAHSİSE HAYIR

CHP’li meclis üyeleri TÜRGEV’e yapılan tahsisin iptaline “evet” oyu verirken arazinin İlim Yayma Cemiyeti’ne tahsis edilmesi talebine ise “hayır” oyu kullandı. Arazi oyçokluğuyla İlim Yayma Cemiyeti’ne verildi.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre, İlçe belediyesinin CHP’li meclis üyesi Hasan Şencan karara itiraz ederek şu sözleri ifade etti:

“Tahsisin iptali ile tahsisin yeniden tahsis edilmesini tek teklif olarak getirmişsiniz. Bu maddeyi ayrı getirseniz daha hoş olurdu. Bu vakıflara, derneklere öğrencilerin barınacağı yurtları vermekten bıkmadık mı? İlim Yayma Cemiyeti’ne vereceğimize bunu devletin kurumuna verelim.”

AKP’li meclis üyeleri ise “Bir öğrencinin devlete maliyetini biliyorsunuz, değil mi? Bu vakıfların, derneklerin devletin yükünü aldığını düşünüyoruz. Bunlara destek olacağız ve destek olmaya da devam edeceğiz” diye konuşurken, CHP’li meclis üyesi Uğur Kalkan da “3 Temmuz’da TÜRGEV tahsisin iptali için başvuru yapmış. Ne hikmetse 4 gün sonra da İlim Yayma Cemiyeti ‘burayı bize verin’ diye başvuru yapmış. İlim Yayma Cemiyeti’ne ya belediye ya da TÜRGEV bilgi verdi. Nasıl haberi oldu. Açıklar mısınız” diye sordu.

AKP’li meclis üyeleri bu soruya ise özetle “Biz kimseye alın, demedik. Müracaatla bilgimiz oldu” yanıtını verdi