"Türkiye ve Yunanistan, Doğu Akdeniz'deki gemilerini çekmeli"

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Yunanistan ve Türkiye'nin bölgedeki gemilerini çekmesi gerektiğini ve diyalog kurmaları gerektiğini söyledi.

Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas ülkesinde ZDF televizyonuna verdiği demeçte Türkiye ve Yunanistan’a çağrıda bulundu

Maas, “Her iki taraf da müzakerelere başlamaya hazır olmalı. Durumun bu ayın sonuna kadar sakinleşebileceğini umuyoruz. Eğer her iki taraf da Doğu Akdeniz’deki gemilerini çekerse, müzakereler için bir yol açılırsa ve görüşmeler sırasındaprovokasyon olmazsa, bu durum gerilime çözüme bulmanın tek yolu olabilir” ifadelerini kullandı.

Maas, önceki gün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında Türkiye ile Yunanistan arasında yakın zamanda bir diyaloğun gerçekleşme ihtimaline ilişkin bir soruya, “Tabii ki kendimizi kandırmıyoruz. Durum zor ve bu durumu çözmek de çok kolay değil. Fakat iki tarafta da hem Atina’da hem Ankara’da, hep tek yolun bir diyaloğu başlatmak olduğu söylendi. İki taraf da ön koşulun olmamasını istiyor. Biz bu süreci desteklemeye devam edeceğiz. Çünkü AB içinde Türkiye ile olan diyaloğu da yapıcı bir temele oturtmak istiyoruz” yanıtını vermişti.