Türkiye, Yunanistan ve 4 ülkeden ortak tatbikat

İki ülke arasında yaşanan gelişmeler ve hızlı değişimler eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in "Dün dündür, bugün bugündür" sözlerini anımsattı.

Türkiye, Yunanistan ve 4 ülkeden ortak tatbikat

Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye, Romanya, Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile ortak tatbikat gerçekleştirildiğini duyurdu.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan paylaşılan bilgi notunda şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye, Romanya, Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’dan Özel Kuvvet unsurlarının katılımıyla 25 Eylül 2020 tarihine kadar sürecek olan Balkan Ülkeleri Özel Kuvvetler Tatbikatı, Romanya’da gerçekleştiriliyor.”

Açıklamanın tamamı şöyle:

“BALKAN ÜLKELERİ ÖZEL KUVVETLER TATBİKATI BASIN BİLGİ NOTU
1. Balkan Ülkeleri Özel Kuvvetler Tatbikatı Türkiye, Romanya, Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’dan Özel Kuvvet unsurlarının katılımıyla 14-25 Eylül 2020 tarihleri arasında Romanya’da icra edilmektedir.

2. Tatbikatın maksadı; Balkan ülkelerinin Özel Kuvvetleri arasında dostluk, iş birliği ve koordinasyonu geliştirmek, karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmak, birlikte harekât icra edebilme kabiliyetlerini geliştirmektir.

3. Romanya Özel Kuvvetler Komutanlığı ev sahipliğinde icra edilmekte olan tatbikata Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığından; 1 özel kuvvet timi, 1 karargâh personeli olmak üzere toplam 12 personel ile katılım sağlanmaktadır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Hem Yunanistan hem de Türkiye tarafından üst perdeden yapılan açıklamalar ve Ege ve Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimin ardından NATO karargahında görüşme yapılmıştı.

İki ülke arasında yaşanan gelişmeler ve hızlı değişimler eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in “Dün dündür, bugün bugündür” sözlerini anımsattı.