13 yaşındaki öğrencisine cinsel istismarda bulundu, görevine iade edildi

Hatay'da, 2018 yılında 13 yaşındaki öğrencisine birçok kez cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle görevinden uzaklaştırılan müdür yardımcısı aynı okulda görevine iade edildi. Ailenin avukatı, "Sanığın görevden uzaklaştırılmasını talep ediyoruz" ifadesini kullandı.

13 yaşındaki öğrencisine cinsel istismarda bulundu, görevine iade edildi

Hatay’da, 2018 yılında 13 yaşındaki öğrencisine birçok kez cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle görevinden uzaklaştırılan müdür yardımcısı aynı okulda görevine iade edildi. Ailenin avukatı, “Sanığın görevden uzaklaştırılmasını talep ediyoruz” ifadesini kullandı.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 2018 yılında ilçede bir ortaokulda beden eğitimi öğretmenliği ve müdür yardımcılığı yapan A.Ö. isimli şahıs, 8. sınıftaki 13 yaşındaki öğrencisine birçok kez cinsel istismarda bulundu. Ailenin olayı öğrenmesinin ardından durum yargıya taşındı. Soruşturma başlatıldıktan sonra ise öğretmen görevinden uzaklaştırıldı ancak soruşturma tamamlanmadan aynı okulda göreve iade edildi.

Ailenin avukatı Yusuf Uyar’ın açıklamasına göre, A.Ö., öğrencisine farklı yerlerde birçok kez istismarda bulundu. Sözlü istismar yerini bir süre sonra fiziksel istismara bıraktı.

Yaşananları “Sanık ilk olarak müvekkilimize okulun soyunma odasını temizlemesini söylemiştir. Odaya inen ve temizlik yapan müvekkilimizin yanına sanık gelmiştir. Müvekkilimize sarılmak öpmek suretiyle istismarda bulunmuştur. Olayların birinde müdür yardımcısı olan öğretmen, mağdureyi kendisine ait olan odaya götürmüş ve kapıyı kilitledikten sonra istismar etmiştir. Başka bir olayda da sanık, mağdureyi okulun hemen karşısındaki amcasının evine ders çalışma bahanesiyle götürmüştür. Sanık evde daha ileri giderek istismarı daha ileriye taşımaya çalışmıştır” sözleriyle anlatan Avukat Uyar, ailenin şikayetiyle beraber soruşturma başlatıldığını ancak iki sene geçmesine rağmen sadece bir duruşma gerçekleştirildiğini ve öğretmenin göreve iade edildiğini söyledi.

Olayın gerçekleştiğine dair müfettiş raporu düzenlendi

Uyar, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Mahkeme, 6284 sayılı yasada belirlenen tedbir kurallarını uygulamamıştır. Olaydaki kişi; hem bir kadın hem de bir çocuktur. Mahkeme tarafından bu nedenle 6284 sayılı yasayı uygulamalıdır. Ayrıca sanık CMK madde 100 ve devamında sayılan cinsel istismar eylemini gerçekleştirdiği için derhal tutuklanmalıdır. Zira kanunlar çok açıktır. CMK madde 100 ve devamında cinsel istismarın gerçekleşmesi tek başına bir tutuklama sebebi olarak sayılmaktadır. Ancak mahkeme heyeti şu zamana kadar sanığı tutuklamamış ve tutuksuz olarak yargılamaya devam etmektedir.

Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen bir idari tahkikat bulunmaktadır. Tahkikatta müfettişler olayın gerçekleştiğine dair bir kanaat oluşturmuşlardır ve sanığın kamu görevinden alınması yönünde bir rapor düzenlemişlerdir. Ancak İl Yüksek Disiplin Kurulu, sanığın kamu görevinden alınması yerine sadece meslekte bir yıl kademe ilerleme cezasına hükmolunmuştur. Özetle bakanlık ‘Bu eylem gerçekleşti’ demiştir ancak sanığa verilebilecek en hafif ceza verilmiştir.

Yargılamanın geldiği aşama ve sanığın hala tutuksuz olması, bakanlık tarafından aynı okula iade edilmesi neticesinde ailenin üzüntüsü bir kat daha fazla artmıştır. Soruşturmanın ilk aşamalarında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sanık görevden uzaklaştırılmıştır ancak devamında sanık göreve iade edilmiştir. Ne yazık ki aynı okula görev yapmaktadır. Bu da sanığın bu eylemi başka öğrencilere karşı gerçekleştirmesini kuvvetle muhtemel kılar. En azından soruşturma tamamlanana kadar sanığın görevden uzaklaştırılması gerekiyor. Aile, sanığın tutuklanması ve görevden uzaklaştırılması yönündedir.”