6 çocuğa cinsel istismarda bulunan vekil müdüre 79 yıl hapis cezası

Şahintürk hakkında mahkeme tarafından “sarkıntılık, müstehcen yayın izletme” suçlarından verilen ve temyiz sınırlaması altında kaldığı için kesinleşmiş olan 7 yıl 6 aylık hapis cezasıyla birlikte toplam 79 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

6 çocuğa cinsel istismarda bulunan vekil müdüre 79 yıl hapis cezası

İzmir’de yaşları 6 ile 11 arasında değişen kız öğrencilerine “cinsel içerikli film izlettiği” ve “cinsel istismar”da bulunduğu gerekçesiyle 79 yıl 6 ay hapse mahkum edilen, Yargıtay’ın usulen bozma kararının ardından yerel mahkemece ikinci kez yargılanan okul müdür vekili Adil Şahintürk aynı cezaya çarptırıldı.

Yargıtay 14. Ceza Dairesinin ‘çocuğun cinsel istismarı’ndan verilen 72 yıllık cezayı usul yönünden bozması sonrası sadece bu suçtan İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen duruşmaya sanık A.Ş., tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.  Sanık ve mağdur avukatlarının yanı sıra duruşmaya Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Başkanı Saadet Özkan katıldı.

BERAATİNİ TALEP ETTİ

Mağdur avukatları failin üst sınırdan cezalandırılmasını isterken son sözü sorulan fail Şentürk, suçsuz olduğunu ileri sürerek, beraat talebinde bulundu.

79 YIL 6 AY HAPİS

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Şentürk’e 4 çocuğa yönelik istismar suçundan 8’er yıl hapis cezası verdi. Heyet, Şentürk’ün okul müdürü vekili olmasını göz önüne alarak cezaları 15’er yıla çıkardı. Şahintürk’e başka bir çocuğa da cinsel istismar suçundan 12 yıl hapis cezası verdi. Şahintürk hakkında mahkeme tarafından “sarkıntılık, müstehcen yayın izletme” suçlarından verilen ve temyiz sınırlaması altında kaldığı için kesinleşmiş olan 7 yıl 6 aylık hapis cezasıyla birlikte toplam 79 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Duruşmanın ardından adliye önünde basın açıklaması yapan UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği Başkanı Saadet Özkan, mücadelelerine yurdun her yerinde devam edeceklerini söyledi. Özkan, “Bugün UCİM’in kurulmasına ve bizim binlerce insanı toplamamıza sebep olan 6 öğrenci fitili ateşledi. Çocuklar sizle müjdemiz var. O adam tutuklu. O istismarcı dışarı çıkmadı ve adalet yerini buldu. Mücadelemize yurdumuzun her yerinde devam edeceğiz. Yeter ki sizler huzurlu ve mutlu olun. Bizler, sizler için ses çıkaracağız. Konuşun çocuklar” dedi.

NE OLMUŞTU?

İzmir 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 15 Ekim 2015 günü görülen duruşmasında hakkında 102 yıl hapis cezası istenen Şahintürk tahliye edildi. Dava karar aşamasındayken o dönem aynı okulda görev yapan öğretmen Saadet Özkan’ın Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) şikayeti ile konu tekrar gündeme geldi. 26 Haziran 2016’da görülen duruşmada sanık Adil Şahintürk yeniden tutuklandı.

235 YIL CEZA TALEP EDİLDİ

Adli Tıp raporlarının beklenmesi nedeniyle uzayan yargılama sürecinde, savcı, Adil Şahintürk’ün 4 kız öğrenciye yönelik ‘zincirleme cinsel istismar’ ve ‘müstehcen yayın izletmek’ suçundan 170 yıl, 2 kız öğrenciye yönelik ‘cinsel istismar’ suçundan 65 yıl olmak üzere toplam 235 yıl hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. 13 Temmuz 2017 tarihindeki karar duruşmasında mahkeme heyeti, tutuklu sanık Şahintürk’ü, ‘müstehcen görüntü izletmek’ ve ‘cinsel istismar’ suçlarından 79 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Sanık, öğrencilerden İ.I.’ya ‘müstehcen görüntü izletmek’ suçlamasından ise beraat ettirildi.

Fail Şentürk’ün avukatları tarafından yapılan istinaf başvurusunda İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 15’inci Ceza Dairesi, dosya üzerinden yaptığı incelemede, sanık hakkında “Cinsel istismar” ve “müstehcen film izletme” eylemlerinin sanık tarafından işlendiğinin kanuna uygun olarak yürütülen duruşma sonucu saptandığını vurgulayarak, cezayı onayladı. Yargıtay’a taşınan davada “usulde eksiklikler” nedeniyle dava dosyası bozularak, yerel mahkemeye yeniden gönderildi.