Adli Yıl 'dua'yla açıldı, Yargıtay Başkanı da cübbesiyle katıldı

Yargıtay Yeni Hizmet Binası ve 2021-2022 Adli Yıl Açılış Töreni’nde Diyanet İşleri Başkanı dua etti. Yargıtay Başkanı Akarca da cübbesiyle duaya katıldı.

Adli Yıl 'dua'yla açıldı, Yargıtay Başkanı da cübbesiyle katıldı

2021-2022 Adli Yıl Açılış Töreni’nde ortaya çıkan görüntüler, anayasanın kurucu ilkelerinden laikliğin aşındırılmasında alınan yolun yeni bir göstergesi oldu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yargıtay yeni hizmet binası ve 2021-2022 Adli Yıl Açılış Töreni’ni kapsamında konuştu.

“Adaletin önemi”ne vurgu yapan Erdoğan, “Devletin dini adalettir. Eğer bir devlette adalet yoksa onun hangi sistemle yönetildiğini, vatandaşlarının hangi inanca sahip olduğunun bir önemi kalmaz. Orada sadece zulüm sürer. Ecdadımız yüreğinin ve bileğinin gücüyle ele geçirdiği coğrafyayı adaleti sayesinde huzurla güvenle yönetmeyi başarabilmiştir.Adalet aynı zamanda toplumun huzur ve barışının teminatıdır. Adalet sistemini geliştirme için atılan her adım bizim için değerlidir.” dedi.

Yeni bir yargı paketi için hemen kolları sıvadıklarını belirten Erdoğan, “Arkadaşlarımız en kısa zamanda bu yeni paketi Meclis’in gündemine getirecekler. Yeni Anayasa konusundaki süreci de yakından takip ediyoruz. Cumhur İttifakı’ndaki ortağımızla birlikte kendi hazırlığımızı yavaş yavaş şekillendiriyoruz. Her ne şekilde olursa olsun, önümüzdeki yılın ilk aylarında kendi hazırlığımızı milletimizin takdirine sunmakta kararlıyız.” diye konuştu.

“BEREKET” DUASI

Erdoğan’ın konuşmalarının ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş dua okudu. Erbaş, “Bu eserin açılışını besmeleyle gerçekleştiriyoruz. Hayırlı ve mübarek eyle Allah’ım, bereketli eyle Allah’ım” diyerek dua etti.

Dua sırasında Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca da kürsüye çıktı. Akarca üzerinde cübbesiyle duaya katıldı.

Erbaş’ın duasının ardından 2021-2022 Adli Yılı ve Yargıtay yeni hizmet binasının açılışı Erdoğan ve protokol üyelerinin kurdele kesmesiyle gerçekleştirildi.