AKP'den yerel seçim atağı

Gündemdeki erken genel seçim iddialarını yalanlayan, seçim yasasındaki köklü değişiklikler için ise küçük ortağı MHP ile çalışmalarını hızlandıran AKP'nin yerel seçim planları ortaya çıktı.

AKP'den yerel seçim atağı

AKP, belediye başkanlarının karnesini çıkarma kararı aldı.

Gündemdeki erken genel seçim iddialarını yalanlayan, seçim yasasındaki köklü değişiklikler için ise küçük ortağı MHP ile çalışmalarını hızlandıran AKP’nin yerel seçim planları ortaya çıktı.

Son yerel seçimlerde seçmenden büyük bir darbe alan AKP’de bu kez adayların vaatleri incelenecek, yol haritası çıkarılmaya çalışılacak ve hazırlanan rapor Erdoğan’a iletilecek.

BAŞKANLARIN KARNELERİ

AKP Yerel Yönetimler Başkanlığı, önümüzdeki haftadan itibaren şehir ziyaretlerine başlıyor. Ziyaretlerde, belediye başkanlarının karnesi çıkarılacak.

Türkiye gazetesinde yer alan iddiaya göre, Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından her hafta bir il ziyaret edilecek şekilde 81 şehre gidilecek. İlk durak Düzce olacak. Belediyelere öncesinde şehir plancısı, mimar, mühendis ve tecrübeli belediye başkanlarının yer aldığı bir ekip giderek incelemeler yapacak. AKP kurmayları “Bu ekip, bütün şehri gezecek. Şehirle ilgili gözlem yapacak. ‘Ne eksik? Nereye, ne yapılması gerekiyor?’ hepsine bakılacak” dedi. Daha sonra Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, belediyeye giderek söz konusu ekibin yaptığı çalışmaları inceleyecek.

VAATLER VE PROJELER

Ziyaretler sırasında, belediyelerle toplantılar yapılacak. Toplantılarda 31 Mart mahallî seçimlerinden sonra belediyelerin çalışmaları gözden geçirilecek. Belediye başkanlarının seçim vaatlerinin ne kadarını hayata geçirildiği incelenecek ve yeni projelerindeki son durum masaya yatırılacak. Toplantılarda belediyelerin farkını ortaya koyacak “mega projelerle” ilgili değerlendirmeler de yapılacak. Ayrıca belediyelerin yaşadığı bürokratik sorunlar ile acil ihtiyaçlar da toplantıların ana gündem maddelerinden olacak. Bunun yanı sıra, vatandaşların belediyelerden en çok hangi konuda şikâyet ettiği ve hangi hizmetlerden dolayı memnun olduğu değerlendirilecek. Toplantılarda vatandaşların talepleri de incelenecek.

Bu toplantılarla, belediyelerin performansı ve çalışma kapasiteleri tespit edilecek. Ne konuda eksiklikleri var ve hangi yolu izlemeleri gerektiğine dair, belediyelere yönelik bir yol haritası çıkarılacak. Ayrıca, ziyaretler sırasında, belediyelerin Koronavirüs salgını sürecinde gösterdiği hizmet ve performansı da değerlendirmeye tabii tutulacak. Yapılan ziyaretlerin ardından, Yerel Yönetimler Başkanlığı bir rapor hazırlayarak AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunacak.