AKP'li Yasin Aktay: Aralarında Alevi dayanışması var

AKP'li Prof. Dr. Yasin Aktay Euronews'in Youtube kanalında yapılan program Suriyeli mültecilere dair soruları cevapladı.

AKP'li Yasin Aktay: Aralarında Alevi dayanışması var

AKP’li Yasin Aktay katıldığı Youtube programında Suriyeli mültecilere dair değerlendirmelerde bulundu. Yaptığı değerlendirmelerden Esad ve Kılıçdaroğlu arasında alevi olmalarından kaynaklı bir dayanışma olduğunu iddia etti.

‘Kılıçdaroğlu, Esad için ‘O da Alevi biz de Aleviyiz gibi bir yaklaşım içerisinde. Bu çok tehlikeli’. Kılıçdaroğlu neden dayanışsın Esad’la?

”Anlam veremiyoruz ama anlam vermek gerekirse sanki bir mezhebi dayanışma içerisinde hareket ediyor. O da Alevi biz de Aleviyiz gibi bir yaklaşım içerisinde. Bu çok tehlikeli. Sisi ya da Saddam Sünni’ydi ama biz muhalif olduk. Mısır’dan da bir sürü insan göçmen olarak geliyor. Ancak aklımızdan Sisi bir Sünni nasıl olur onunla değil de muhalifleri ile bir dayanışma içinde olmayız gibi bir düşünce geçmedi. Bizim için zalim zalimdir. Sünni de olsa Şii de olsa. Yine mazlum Şii ise onunla da dayanışma içerisine gireriz. Nitekim İran’dan kaçıp gelen ve bize sığınan Şii de vardır. Halepçe’den kaçan 500 bin kürde ve Kobani olayları nedeniyle kaçanlara Türkiye kucağını açmıştır. Türkiye göç politikasında mezhepçi ve ırkçı olmadı. Bundan dolayı da Türkiye tüm dünyada moral üstünlüğe sahiptir.”