AKP'nin Dilipak'a açtığı davada mahkeme kararını verdi

AKP Kadın Kolları, İstanbul Sözleşmesi'ni hedef alan 'AKP'nin papatyaları' başlıklı yazısı nedeniyle Dilipak'a açtığı davada karar açıklandı.

AKP'nin Dilipak'a açtığı davada mahkeme kararını verdi

Yandaş Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak’a İstanbul Sözleşmesi’ni hedef alan ve onu savunan kadınlara ‘fahişe’ dediği ‘AKP’nin papatyaları’ başlıklı yazısındaki ifadeleri nedeniyle yargılandığı davada 100 bin liralık manevi tazminat cezası verildi.

Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, İstanbul Sözleşmesi’ni konu aldığı yazısı nedeniyle AKP Kadın Kolları ve AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olduğu KADEM tarafından açılan davanın karar duruşması Ankara 35. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü.

Dilipak ise savunmasında şunları söyledi:

“Ceza dosyasının bekletici mesele yapılmasını talep ediyorum çünkü bu yazıların yazılmasından önce istişare toplantılarında bulundum. Hatta İsrafil Kışla ve Yalçın Koçak, Erman Tuncer ve Sırrı Çağlar’ın da konuya ilişkin tanık olarak dinlenmesini talep ediyorum. Çünkü bu kişiler ceza dosyasına dayanak soruşturma aşamasında tanıklıklarına başvurulmuştur. İlgili ceza dosyasındaki yargılamada matufiyet konusundaki tüm itirazlar değerlendirilecektir bu sebeple mahkemenizdeki yargılamada bu hususun tespiti şart olduğundan bekletici mesele yapılmalıdır.”

Savunmaların arından verilen süre içinde şahitlerin belirtilmediği için talepleri reddeden hâkim, kararını açıkladı.

Açıklanan kararla Abdurrahman Dilipak’a 100 bin liralık manevi tazminat cezası verildi.