Bakan Pakdemirli Manavgat'ta: Dumanın yaklaştığını görüyorsanız her şeyinizi geride bırakıp bölgeyi tahliye edin

Yagının ardından bölgeye giden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Yangını körükleyecek her türlü şart malesef mevcut" dedi. Pakdemirli, şu ana kadar 53 kişinin dumandan etkilendiğini belirterek, "Maalesef bir arazözümüz devrildi, şoförümüzün durumu ağır" diye konuştu.

Bakan Pakdemirli Manavgat'ta: Dumanın yaklaştığını görüyorsanız her şeyinizi geride bırakıp bölgeyi tahliye edin

Pakdemirli ayrıca “Dumanın yaklaştığını görüyorsanız her şeyinizi geride bırakıp bölgeyi tahliye edin” dedi.

Yagının ardından bölgeye giden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Yangını körükleyecek her türlü şart malesef mevcut” dedi. Pakdemirli, şu ana kadar 53 kişinin dumandan etkilendiğini belirterek, “Maalesef bir arazözümüz devrildi, şoförümüzün durumu ağır” diye konuştu.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, “Yangın yerleşim yerlerine ulaştı, ev ve iş yerlerine zarar verdi. Yangın Manavgat merkeze sirayet ulaşmış durumda” dedi. CNN Türk’teki canlı yayına bağlanan Sözen “Tahliye edilen yerleşim alanları var, can kaybı olmamasını umuyoruz. Rüzgarın etkisiyle yangın kısa sürede yayılıyor. Nereye müdahale edeceğimizi şaşırdık. Yangına tam anlamıyla müdahale edemedik. Havadan müdahale var. Devam ettiği için trafik kilitlendi. Akılalmaz, kötü bir tablo. Tam anlamıyla neyin içinde olduğumuzu bile fark edemedik. Vatandaşlarımızdan yangının olduğu bölgelerde araçlarıyla trafik oluşturmamalarını istiyoruz” dedi.

Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit yangının çıkış nedenine ilişkin şu anda bir şey söylemenin mümkün olmadığını belirterek temennilerinin can kaybı olmaması olduğunu kaydetti. Yiğit yangının mahallelerde henüz kontrol altına alınamadığını söyledi.

Kaymakam Yiğit Manavgat Devlet Hastanesi’nin boşaltıldığı iddialarını yalanladı, hastanede bir sağlık hazırlığı yapıldığını söyledi. Hastanenin ormanlık alana yakın olduğunu bildiren Yiğit “Çam kozalakları yangının sıçramasına neden oluyor” dedi.

‘4 yerde birden çıkması düşündürücü’

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek yaşananın görülmemiş bir felaket olduğunu söyledi ve yangının birbirinden uzak 4 ayrı yerde çıkmasının düşündürücü olduğunu kaydetti. Böcek şu ana kadar kendilerine ulaşan herhangi bir can kaybı bilgisi olmadığını söyledi.

Yangın alanına yaklaşılmaması ve yangına yardım etmek için araçlarla gidilmemesi çağrısı yapıldı.

Özel hastane tahliye edildi

Yangın, bölgedeki özel bir hastanenin yakınına kadar geldi. Alevlerin sirayet etme ihtimaline karşılık hastane tahliye edildi. Yatan hastalar başka bir hastaneye nakledilirken, alevler orman işletme ve itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle, hastaneye ulaşmadan kontrol altına alındı. Hastanenin Genel Müdürü Eşref Karamızrak, yangının hastane yakınına kadar geldiğini, ekiplerin müdahalesiyle hastaneye ulaşmadığını, tedbir amaçlı olarak da yatan hastaların başka hastanelere nakledildiğini söyledi.

‘Görülmemiş bir yangın yaşıyoruz’

Yangının öğle saatlerinde başladığını belirten Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, şunları söyledi:

“Hava sıcaklığı yüksek. Poyraz esiyor. Hava sıcaklığı 44- 45 derece. Tehdit ettiği köyleri boşalttık. Çolaklı, Evrenseki, Yeniköy, Haremler boşaltıldı. Havadan müdahale devam ediyor. Allah beterinden saklasın. Görülmemiş bir yangın yaşıyoruz. Şu anda can kaybı yok ama elimizde net bilgi yok. Mahsur kalanlar olduğuna dair köylerden gelen bilgiler var. Yaralı olma ihtimali var. İlk olarak Yeniköy’ün dağlık yamaçlarında başladı. Kozalaklar fırladı, süratle etrafa yayıldı. Henüz karadan yangının üzerine gidemiyoruz. Havadan yoğun müdahale yapılıyor. Merkezdeki yangınlar önemli ölçüde kontrol altına alındı fakat köylerde devam eden yangınlar var. İnşallah en kısa sürede söndüreceğiz. Bütün çevre illerden takviye ekipler geliyor. Can kaybı olmamasını ümit ediyoruz. Yangın Evrenseki’de mezarlığın içine sıçradı. Elimizden geleni yapıyoruz.”