Deriteks: CPS Otomotiv işçisinin mağduriyeti giderilmelidir

Partonlara çağrı yapan Deriteks, "İşçileri daha fazla mağdur etmemeye işçilerin alacaklarını ödenmesi için ciddi adımlar atarak bir ödeme planı sunmaya davet ediyoruz." dedi.

Deriteks: CPS Otomotiv işçisinin mağduriyeti giderilmelidir

Tuzla’da faaliyet gösteren CPS Otomotiv Tekstil’de ödenmeyen ücretleri ve tazminat hakları için direnen işçilerin eylemi 30 gündür devam ediyor.

CPS Otomotiv Tekstil’de örgütlü olan Deri Dokuma ve Tekstil İşçileri Sendikası (DERİTEKS) bir açıklama yayımlayarak, “Buradan CPS Tekstil işverenleri işçileri daha fazla mağdur etmemeye işçilerin alacaklarını ödenmesi için ciddi adımlar atarak bir ödeme planı sunmaya davet ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Deriteks Sendikası Yönetim Kurulu tarafından yapılan, “CPS Automotive Tekstil işçisinin bir an önce mağduriyeti giderilmelidir” başlıklı açıklamanın tamamı şöyle:

“Tuzla Serbest Bölgede yer alan örgütlü olduğumuz işyeri CPS Automotive Tekstil firmasında çalışan işçiler ücretlerinin bir kısmını ve tazminat haklarını alamadı. Firmanın borçluluğu nedeniyle alacaklıların makinelere el koymasına kadar giden süreçte fiilen üretim yapamaz duruma gelen ve fason üretimini gerçekleştirdiği ana müşterilerini de kaybeden CPS ciddi bir borç sarmalına girerek işçilerin kaderine terk etti. Firma hissedarları arasındaki yıllardır süren anlaşmazlıkların büyümesi ve işçilerin oluşabilecek sosyal krizlere karşı hiçbir önlem almayışı sorunları giderek ağırlaştırdı.

160 kişinin çalıştığı firma kısa çalışma ve ücretsiz izin uygulamasına gitse de işçiler içeride ücretlerinin bir kısmını alamadı. İşçiler ayrıca firmanın kapanma riski karşısında kıdem ve ihbar tazminatlarının güvence altına alınması için 30 gündür eylemlerini her gün aralıksız devam devam ettiriyor.

CPS Automotive Tekstil İşçileri Direnmeye Devam Ediyor

CPS’de çalışan 160 işçi için işverenlerle yapılan görüşmeden olumlu bir sonuç alınamaması ve işverenlerin işçi temsilcilerinin de katıldığı toplantılarda kendi getirdikleri sözleri tutmaması nedeniyle işçiler hakları için mücadele etmeye devam ediyor. İşverenin bir başka sahibi olduğu Gebze’deki CPS Pressform önünde eylemler devam ederken, işçiler eylemlerini şirket ortaklarının ikamet ettiği adreslere taşıdı.

Volkswagen İşçileri Koruyacak Önlemleri Almadı

Alman otomobil firmalarından Volkswagen’e üretim gerçekleştiren CPS Automotive firmasında aylar öncesinden sendikamızın yaptığı uyarılar dikkate alınmadı. Sendikamız işçilerin iş güvencesinin riske girebileceği endişesi ve tedarik zincirindeki işçilerin haklarının güvence altına alacak sorumlu bir davranışta bulunması çağrısına rağmen Volkswagen CPS’de bugüne kadar sadece olan bitenleri izlemekle yetindi. Volkswagen ve sendikamız arasında yapılan görüşmelerde işçileri koruyacak bir plan ve perspektif sunması için görüşmeler devam ediyor.

CPS Tekstil’in İşçileri Yüzüstü Bırakmaya Hakkı Yok

CPS Tekstil işçileri firmada geçmişten beri devam eden tüm sorunları göğüslemeyi bildi. İşyerinde uzun bir dönem muhatap bulunamamasına rağmen oluşan yönetimsel boşlukta yetersiz hijyen koşulları nedeniyle fabrikada çalışanların yarısı Kovid 19’a yakalandı. Tüm bunlara rağmen üretimi aksatmaksızın işçiler çalışmaya devam etti. İşçiler en zor koşullarda pandemi öncesinden beri başlayan ve bir yıldan daha fazladır kısa çalışma uygulamaları nedeniyle gelir kaybı yaşamaya devam etti. Tüm bunlar yaşanırken fabrikanın kötüye gidişatının devam etmesi işçileri de karamsar bir tabloya itti.

Buradan CPS Tekstil işverenleri işçileri daha fazla mağdur etmemeye işçilerin alacaklarını ödenmesi için ciddi adımlar atarak bir ödeme planı sunmaya davet ediyoruz.”