Doğalgaz limanı projesi de AKP'nin gözde şirketlerine 'garantili' verilmiş!

CHP'li Gaytancıoğlu, Saros Körfezi’ndeki doğalgaz limanı projesinin ödeme garantili olarak Kolin ve Kalyon'a verildiğini belirtti.

Doğalgaz limanı projesi de AKP'nin gözde şirketlerine 'garantili' verilmiş!

Saros Körfezi’ne mahkeme kararı beklenmeden yapılmaya başlanan sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) limanı projesi de AKP’den milyarlarca liralık ihaleler alan Kolin ve Kalyon’a verilmiş.

LNG santrallerinin İskenderun ve Aliağa’da bulunduğunu ve bunların tam kapasite dahi çalışmadığını söyleyen CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, LNG işinin de yandaş şirketlere verildiğini belirtirken bu projelerde büyük ihtimalle doğalgaz alım ve işletme garantisi verildiğini kaydetti.

AKP’nin hemen her ihaleyi Kolin ve Kalyon inşaat şirketlerine verdiğini vurgulayan Gaytancıoğlu bunların ortağı olduğu Aliağa’daki Etki Liman İşletmeleri’ne ait FSRU (Yüzer depolama ve gazlaştırma tesisi) doğalgaz terminali hakkında Meclis’e bir soru önergesi verdi.

Gaytancıoğlu, verdiği soru önergesinde “Keşan’ın Sazlıdere Köyü’nde FSRU Limanı yapımı için çalışmaya başlanmıştır. Mahkeme kararları beklenmeden ve hukuk tanımadan gizli bir biçimde yapılan bu çalışma akıllara Aliağa’da yapılmış olan FSRU’yu getirmiştir” dedi.

“Türkiye mevcut boru hatlarıyla ihtiyacı olan doğalgazı karşılayamamakta mıdır” diye soran Gaytancıoğlu, son doğalgaz keşfini de hatırlatarak kaynak çeşitliliğinin fazla olduğunu ve bu FSRU terminallerine ihtiyacın olmadığını kaydetti.

“HANGİ FİYATTAN GARANTİ VERİLDİ?”

Gaytancıoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e, işletmeci şirketlere hangi garantilerin verildiğini sorarak Dönmez’e şu soruları yöneltti:

“Etki Liman İşletmeleri ile doğalgaz alım garantili bir anlaşma yapılmış mıdır? Bir anlaşma yapılmış ise hangi fiyattan alım garantisi verilmiştir? Anlaşma kaç yıllıktır? Garanti kapsamında olup alınmamış ya da alınamamış doğalgaz için söz konusu şirkete bir ödeme yapılmış mıdır? Yapılmış ise ne kadar bir ödeme yapılmıştır?”