DSÖ Genel Direktörü: Aşıların adaletsiz dağılımı insanlık için başarısızlık

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, aşıların adaletsiz dağılımının insanlık için başarısızlık olduğu değerlendirmesinde bulundu.

DSÖ Genel Direktörü: Aşıların adaletsiz dağılımı insanlık için başarısızlık

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Aşıların adaletsiz dağılımları insanlık için bir başarısızlıktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Küresel Sağlık Zirvesi’nde konuşan Ghebreyesus, dünya genelinde sadece dün 13 binden fazla insanın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek “Yani her 1 dakikada 9 kişi öldü. Bugünün rakamları da yarının rakamları ve bir sonraki günün rakamları da aynı olacak.” dedi.

Aşılardaki küresel eşitsizlik sürdükçe insanların ölmeye devam edeceği uyarısında bulunan Ghebreyesus, “Evet, Kovid-19 aşılarının hızlı gelişimi bilimin bir zaferidir. Ancak, (aşıların) adaletsiz dağılımları insanlık için bir başarısızlıktır.” ifadelerine yer verdi.

Aşıların neredeyse yüzde 90’ının G20 ülkelerinde uygulandığına dikkat çeken Ghebreyesus, “Salgını ancak herkesin (elinde) durduracak araçları varsa bitirebiliriz. Öncelikle, özel halk sağlığı önlemleri ve aşıların adil dağıtımı ile bu salgını sona erdirin.” diye konuştu.

Ghebreyesus, ayrıca G20 ülkelerini acilen Kovid-19 salgınına karşı küresel aşı ve tedavi programını (ACT Accelerator) tam olarak finanse etmeye çağırdı.

G20 ülkelerine Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı’na (COVAX) daha fazla Kovid-19 aşısı bağışlama çağrısı yapan Ghebreyesus, “Bugün cömert bağışlarda bulunan tüm ülkelere teşekkür ediyoruz. Bu, önümüzdeki haftalarda ve aylarda ihtiyaç duyacağımız yüz milyonlarca doza yönelik çok cesaret verici bir başlangıç.” ifadelerinde bulundu.