EMA, Kovid-19 virüsünün tedavisi için iki yeni ilacın onaylanması yönünde görüş bildirdi

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Kovid-19 virüsünün tedavisi için iki ilacın onaylanmasını tavsiye etti. İlacın ayrıca 12 yaş ve 40 kilo üzerindeki ergenlerde Kovid-19 hastalığının "önlenmesinde" de kullanılabileceği belirtildi.

EMA, Kovid-19 virüsünün tedavisi için iki yeni ilacın onaylanması yönünde görüş bildirdi

Avrupa Birliği’nin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Kovid-19 virüsünün tedavisi için “Ronapreve” ve “Regkirona” adlı iki monoklonal antikor ilacın onaylanmasını tavsiye etti.

Ronapreve ve Regkirona, EMA’dan olumlu görüş alan ilk monoklonal antikor ilaçları oldu. İlaçlar hakkındaki verilerin, hastaneye yatışlar ve ölümlerde ciddi azalma gösterdiği bildirildi.

EMA’dan yapılan açıklamada, ilaç firması Roche tarafından “casirivimab/imdevimab” etken maddeli Ronapreve için yapılan başvurunun incelenmesinin tamamlandığı, ilacın yetişkinlerde ve 40 kilonun üzerindeki 12 yaşından büyük hastalarda Kovid-19 tedavisi için kullanılabileceği bildirildi.

Açıklamada, ilacın ayrıca 12 yaş ve 40 kilo üzerindeki ergenlerde Kovid-19 hastalığının “önlenmesinde” de kullanılabileceği belirtildi.

Celltrion adlı ilaç firmasının “regdanvimab” etken maddeli Regkirona adlı ilacını da değerlendiren EMA, ilacın yetişkinlerde Kovid-19 tedavisinde kullanılabileceğini duyurdu.