İstifa eden generallerin sayısı her gün artıyor: Bir sıkıntı olabilir

Gazeteci Saygı Öztürk, bugünkü yazısında ordu içerisinde istifa eden yüksek rütbeli asker sayısının her geçen gün arttığının altını çizdi.

İstifa eden generallerin sayısı her gün artıyor: Bir sıkıntı olabilir

Komando birlikleri, özel kuvvetler ve Suriye’de görev yapmış üç generalin istifasının ardından yeni bir gelişme yaşandı. İstifa eden general sayısının arttığı öğrenildi.

Sözcü gazetesi köşe yazarı Saygı Öztürk, istifa eden general sayısının 5’e çıktığını belirterek, bunun ‘kesin ve teyitli bilgi’ olduğunu yazdı.

“Burada akla gelen ‘komutanların niçin istifa ettiğidir’” ifadelerini kullanan Öztürk’ün yazısındaki ilgili bölüm şöyle:

“Komando birlikleri, özel kuvvetlerde görev yapmış, Suriye Harekat Bölgesinde bulunmuş üç generalin istifa ettiğini pazar günü bu köşede duyurmuştum. Ancak, komutanların isimlerini bilmeme rağmen açıklamamıştım. Hemen belirteyim, istifa eden general sayısı 5’e çıkmış. Bu kesin ve teyitli bilgidir.

İlk yazımda da belirtmiştim, istifa dilekçelerinin ardından, bazı komutanı istifadan vazgeçirme girişimleri de oluyor ve zaman zaman bu da gerçekleşiyor. O zaman haberiniz de yalanlanıyor ve birilerine “Sözcü’nün haberi yalanlandı” demek için gün doğuyor. Evet, biz üç generalin istifa dilekçesini verdiğini belirtmiştik. Bazı gazetelerde istifa edenlerin Barış Kalkanı Harekât Bölgesi Komutanlığı’ndan Tümgeneral Hakan Öztekin, Bingöl 49. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Enis Koç, 8. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Orhan Akkurt olduğunu açıkladı.”

“Bu üç general de komando birliklerinde, özel kuvvetlerde görev yapmış, 34 kiloluk sırt çantasıyla yıllarca operasyona çıkmış, çatışmalara girmiş, yeri gelmiş pusulara düşmüş. Bir operasyon planlanırken önce teröristin pususuna düşülmesi halinde yaralıyı nasıl sevk edileceğinin üzerinde durulur. Yaralı tahliyesi yapamıyorsan, operasyon da yapılmaz.”

“BAZI SIKINTILAR OLABİLİR”

“Burada akla gelen “Komutanların niçin istifa ettiğidir.” Her istifa görevle ilgili olmayabiliyor. Eğer sağlık, çocuk okutma gibi nedenler değil de, yine istifa ediliyorsa o zaman bazı sıkıntılar var demektir. O sıkıntıların ne olduğu konusunda değişik yorumları da televizyonlarda emekli komutanlar yeri geldiğinde ifade ediyor. Bunları da dikkate almak gerekiyor. Çünkü, istifa edenler de bu ülkenin yetiştirdiği en savaşçı komutanlar olduğunu da hatırlatmış olalım.”