Komünist gençlerden Erdoğan'a yanıt: Gençliğin aklı ile dalga geçemezsiniz!

TKH Gençliği, Erdoğan'ın yurt sorunu ile ilgili sarf ettiği cümlelere "Gençliğin aklı ile dalga geçemezsiniz!" diyerek yanıt verdi.

Komünist gençlerden Erdoğan'a yanıt: Gençliğin aklı ile dalga geçemezsiniz!

TKH Gençliği, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öğrencilerin yurt sorunu ve ev kiraları ile ilgili gelen soruya verdiği yanıta açıklamada bulunarak tepki gösterdi.

Erdoğan’ın basın toplantısında kullandığı “Abartılacak bir şey yok, Türkiye’de bugüne kadar hiçbir iktidarın yapmadığı yatırımları yaptık. Gayet lüks yurtlar yaptık” açıklamasına “Barınma gibi temel haklarımızı dahi gasp eden bu düzene karşı mücadeleye” diyerek gençliğe çağrıda bulanan TKH Gençliği, yaşanan durumun gençliği sermayenin ve tarikatların eline ittiğinin altını çizerek AKP’nin gençliğin soruları ile ilgilenmek yerine sermayenin cebini doldurmakla uğraştığı vurgundu bulundu.

TKH Gençliği tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

Barınma gibi temel haklarımızı dahi gasp eden bu düzene karşı mücadeleye

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı bir basın toplantısında yurt sorununa ve ev kiralarındaki artışa tepki gösterilmesine “Abartılacak bir şey yok, Türkiye’de bugüne kadar hiçbir iktidarın yapmadığı yatırımları yaptık. Gayet lüks yurtlar yaptık.” yanıtını verdi.

Yurt yerleştirme sonuçlarında yedek sıralamalarının on binleri bulduğu, havalandırmasız bir odanın dahi 900 TL’ye kiralandığı, gençliğin ya özel yurtlara ya da tarikat ve cemaat yurtlarına itildiği gerçeği karşısında “abartılacak bir şey yok” diyen AKP iktidarı, gençliğin sorunlarıyla değil sermayenin cebini doldurmasıyla ilgilendiğini açıkça ifade etmiştir.

Bugün devlet yurtlarının kapasitesi yetersizdir; KYK yurtları öğrencilerin yalnızca 18’inin barınma ihtiyacını karşılayabilmektedir. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, gençliğin barınma sorununa çözüm bulunmaması AKP iktidarının bir tercihidir!

80 sonrası yaşanan neo-liberal dönüşümlerle sermaye düzeni en temel insani hakları dahi sektör haline getirmiş; sermayenin temsilcisi AKP ise piyasalaşmayı derinleştirmiştir.

Gençlik okumak için KYK kredisine mahkûm edilip, hayata borçlu başlatılmış, barınmak için ya fahiş fiyatlı özel yurtlar ya da eve çıkmak gençliğe çözüm olarak gösterilmiş; bunları karşılayacak durumu olmayan emekçi çocuklarıysa gerici tarikat ve cemaatlerin yurtlarında kalmaya mahkûm edilmiştir. Piyasacılık, gençliği temel haklarından mahrum ederken gericiliği işte böyle beslemektedir!

Gençliğin barınma sorununun çözümü tüm özel yurtların devletleştirilmesinden geçmektedir. Eğitimin, sağlığın, barınmanın, ulaşımın, en temel insani hakların ücretsiz olacağı, gelecek kaygısının yaşanmadığı, işsizliğin yasak olduğu bir ülke ise sosyalizmle mümkündür!

Bugün barınma ihtiyacını karşılayamayacağı için okulu dondurmayı düşünen binlerce genç varken, utanmadan “Lüks yurtlar yaptık.” diyen AKP gençliğin aklıyla dalga geçmektedir. Gençlik ise aklıyla dalga geçen, geleceksizlik sorununu derinleştiren, işsizlik ve borçlanma yaratan bu düzene ve temsilcisi AKP iktidarına karşı mücadelesini yükseltmelidir.

En temel haklarımızı dahi gasp eden bu piyasacı düzene ve onun temsilcilerine karşı insanca yaşam için Sosyalist Türkiye mücadelesini yükseltelim!

TKH Gençliği