Komünistlerden 'Zafer Günü' mesajı

"Dün faşizme ve savaşa karşı verilen mücadele ve kazanılan zafer, bugün emperyalizme karşı verilmektedir! Ve biliyoruz ki, zafer yine bizim olacaktır!"

Komünistlerden 'Zafer Günü' mesajı

Komünistler, Sovyet Kızıl Ordu’nun Nazi güçlerini alt edişinin 76. yıldönümünde, Faşizme Karşı Zafer Günü’ne dair bir açıklama yayınladı.

30 Nisan 1945’te Almanya’nın başkenti Berlin’de Kızıl Ordu askerleri tarafından, Alman Meclis binası Reichstag’a Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) orak çekiçli zafer sancağı dikilişinin yıl dönümünde Türkiye Komünist Hareketi (TKH) tarafından yapılan açıklamada “Bugün emperyalizme karşı mücadele günüdür” denildi.

TKH’nin açıklaması şöyle:

BUGÜN EMPERYALİZME KARŞI MÜCADELE GÜNÜDÜR!

2. Dünya Savaşı’nı sona erdiren ve faşizmin yenilgisini ilan eden 9 Mayıs Büyük Zafer’in 76. Yıldönümünü, insanlık tarihinin en büyük zaferlerindendir. Bu zafer, ırkçılığın ve faşizmin yenilgiye uğratılması kadar sosyalizmin Avrupa’nın ve insanlığın kurtuluşundaki rolü açısından tarihsel bir değerdedir!

Milyonlarca insanın öldüğü, büyük bir yıkım ve trajedinin yaşandığı 2. Dünya Savaşı, emperyalist-kapitalist sistemin ve onu doğuran faşizmin eseriydi!

Bugün anti-komünizmin moda olduğu, yalanlarla komünizmin tarihinin tahrif edilerek itibarsızlaştırmaya çalışıldığı ve Stalin üzerinden komünizm düşmanlığı yapıldığı bir kesitte 9 Mayıs Zafer Günü, bütün bu yalanlara verilmiş en sağlam yanıttır!

İnsanlık faşizm belasından kurtuluşu başta Stalin olmak üzere komünistlere borçludur!

Sabah akşam anti-komünizm yapılarak, sermaye diktatörlüğünün propagandası altında Avrupa işçi sınıfının teslim alınmaya çalışıldığı bir dönemden geçiyoruz. Avrupa’nın bir dizi ülkesinde faşizm yeniden güç kazanırken, geçmişlerinde faşizmin kara lekesini taşıyanların bugün siyaset sahnesinde demokrasi söylemi altında ve emperyalizm desteği ile iktidara geldiklerini görüyoruz. Dünün faşistlerini bugün yeniden palazlandıran ve yöneten bizzat emperyalizmdir!

Bizim için şaşırtıcı değildir: Faşizm emperyalist-kapitalist sistemin bağrından çıkmıştır, çıkmaktadır!

9 Mayıs Faşizme ve Savaşa Karşı Zafer Günü’nün 76. Yıldönümünde bir kez daha faşizme, kapitalizme ve emperyalizme karşı mücadeleyi yükseltelim!

Dün faşizme ve savaşa karşı verilen mücadele ve kazanılan zafer, bugün emperyalizme karşı verilmektedir!

Ve biliyoruz ki, zafer yine bizim olacaktır!”