LPG ve benzine yeni zam kararı

Benzine 29 kuruş, LPG'ye 71 kuruş zam kararı çıktı. Zamlı tarifeler bu geceden itibaren geçerli olacak.

LPG ve benzine yeni zam kararı

Emekçilerin gelirleri çift haneli enflasyon karşısında her geçen gün erirken zam haberleri kışa girerken birbiri ardına geliyor. Bir zam haberi de LGP ve Benzin için geldi. Bu gece yarısından itibaren  zamlı tarife geçerli olacak. Böylelikle benzinin litre fiyatına 29 kuruş, . LPG’ye de 71 kuruş zam zam yapıldı. Söz konusu artış benzin için EŞEL MOBİL Sistemi gereği ÖTV’den karşılandığından dolayı pompa fiyatlarına yansımayacak fakat LGP için bu artışın pompa fiyatına yansıyacağı öğrenildi.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan (EPGİS) yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

29 KURUŞ ZAM

“Akaryakıt Ürünlerinde ÖTV Düzenlemesi 30/09/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Benzinde 29 KRŞ/LT Fiyat artışı gerçekleşmiş olup, artış mevcut uygulama olan EŞEL MOBİL Sistemi gereği ÖTV’den karşılandığından pompa fiyatlarına yansımayacaktır.

LPG’YE 71 KURUŞ ZAM

“Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı 02/10/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; LPG Oto gazda 71 KRŞ/LT Pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur.”

ÖTV 48 KURUŞA DÜŞMÜŞ OLDU

Son artışla birlikte benzinin litresinden alınan ÖTV miktarı 48 kuruşa kadar düştü. LPG’den alınan ÖTV miktarı bir süredir 0 TL olarak seyrediyordu.