Rekabet Kurulu'ndan açıklama: Çimento soruşturması sürüyor

Son günlerde gündeme gelen kartelleşme iddiaları sonrasında Rekabet Kurulu başkanı Birol Küle yaptığı açıklamada serbest piyasa koşullarının eksiksiz yerine getirildiği, çimento konusunda soruşturmanın sürdüğünü, kamuoyunda eksik ve yanlış bilgilendirmenin söz konusu olduğunu söyledi.

Rekabet Kurulu'ndan açıklama: Çimento soruşturması sürüyor

Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle, son dönemde fiyat artışlarıyla gündeme gelen çimento sektörüyle ilgili kamuoyunda bazı eksik ve yanlış bilgiler yer aldığını belirterek, “Çimento sektöründe bu yılın dördüncü ayında başlamış kapsamlı bir soruşturma sürüyor.” dedi.

Küle, yeni tip koronavirüs (Covid-19) sürecinde fiyatı artan temel ihtiyaç ürünlerine ilişkin soruşturmaların da gelecek aylarda karara bağlanacağını söyledi.

Kartel İddiaları

Çimento sektöründeki kartel iddialarına ilişkin açıklamalarda bulunan Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle, Türkiye’nin serbest piyasa koşullarına tamamen uyumlu olduğunu ve kartelleşmeye izin verilmediğini söyledi. “Çimento sektörüne gelince, maalesef bazı eksik ve yanlış bilgiler var kamuoyunda. Çimento sektöründe bu yılın dördüncü ayında başlamış kapsamlı bir soruşturma sürüyor. Gerek tarafların savunma haklarının etkin kullanılması gerekse de sağlıklı analizlerin yapılması adına biliyorsunuz soruşturma süreçleri sözlü savunma toplantısı ve nihai karara kadar gizli sürüyor.” diye konuştu.

Küle, konuya ilişkin 20 Nisan 2021’de bir duyuru yayımladıklarını da söyledi, “Web sitemizden dileyen herkes bu duyuruya ulaşabilir ve dilediği bilgi ve belgeyi Kurumumuzla paylaşabilir.” dedi.

Tarımsal girdiler ve diğer bazı tüketici ürünleri ilgili bir soruşturmalarının da gündemlerinde olduğunu kaydeden Küle, “Yine COVID-19 sürecinde temel ihtiyaç ürünleri ve organize perakende başta olmak üzere, yoğun şikayetler sonucu başlatılan dosyalar da önümüzdeki aylarda nihai karara dönüşecek ve kamuoyuyla paylaşılacaktır.” ifadesini kullandı.