Suudilerden ABD'nin Kaşıkçı raporuna tepki

Açıklamada, "Suudi Arabistan'ın, egemenliğini, yönetimini ve bağımsız yargısını hedef alan her şeyi reddettiği" ifade edildi.

Suudilerden ABD'nin Kaşıkçı raporuna tepki

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, ABD istihbaratının “Cemal Kaşıkçı, Prens Selman’ın onayıyla öldürüldü” dediği raporuna tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Rapor, Krallığın önde gelenleri hakkında yanlış sonuçlar içeriyor ve kabul edilemez” denildi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü’nün, Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın katledilmesine ilişkin raporuna tepki gösterdi. Raporu kesinlikle reddettiklerini belirten Suudi Dışişleri Bakanlığı, açıklamada “Kongre’ye sunulan rapor, Krallığın önde gelenleri hakkında yanlış sonuçlar içeriyor ve kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

‘HAKARET İÇERİKLİ’

“Suudi Arabistan yönetimine yönelik hakaret içerikli asılsız sonuçların yer aldığı söz konusu raporun hiçbir şekilde kabul edilmesinin mümkün olmadığı ve Suudi Arabistan hükümeti tarafından kesin bir dille reddedildiği” belirtilen açıklamada ABD raporunun gerçeklerle bağdaşmayan birtakım bilgi ve sonuçlar içerdiği ileri sürüldü.

Daha önce ülkedeki ilgili makamlarca çıkarılan kararlar doğrultusunda Suudi Arabistan’ın yasa ve değerlerine aykırı olan Kaşıkçı cinayetini kınadığı belirtilen açıklamada, söz konusu cinayetin, çalıştıkları kurumun kendilerine sağladığı yetkileri aştıkları gibi tüm sistemi de aşan bir grup tarafından işlendiği savunuldu.

Cinayeti işleyenlerin soruşturulması ve adalete teslim edilmesi için gerekli tüm adımların atıldığı aktarılan açıklamada, yargının faillerle ilgili nihai kararını verdiği ve bu kararın Kaşıkçı ailesi tarafından da memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

“SUUDİ ARABİSTAN’IN EGEMENLİĞİNİ HEDEF ALIYOR”

“Bu korkunç cinayet Suudi Arabistan tarafından kınanmış ve yenilerinin tekrarlanmaması için yöneticilerce gerekli adımlar atılmış olmasına rağmen gerekçesi olmayan ve yanlış sonuçlar içeren bu tür raporların yayınlanması üzücü bir durum” ifadelerine yer verilen açıklamada, “Suudi Arabistan’ın, egemenliğini, yönetimini ve bağımsız yargısını hedef alan her şeyi reddettiği” ifade edildi.

Suudi Arabistan ile ABD arasındaki ortaklığın güçlü ve sarsılmaz olduğuna işaret edilen açıklamada, bahsi geçen güçlü ilişkilerin 80 yıl boyunca karşılıklı saygı çerçevesinde devam ettiği ve aynı temel üzerine sürdürülmesinin temenni edildiği belirtildi.

RAPOR PRENS SELMAN’I İŞARET ETMİŞTİ

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü’nün (DCI) bugün konuya ilişkin yayınlanan raporunda, “Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı yakalamak ve öldürmek için İstanbul, Türkiye’de bir operasyonu onayladığını değerlendiriyoruz” denildi.

Raporda ayrıca, “Bu sonuca, Prens Muhammed bin Selman’ın, ülkede karar alma mekanizmalarını kontrol ettiği, cinayette Prens’in önemli bir danışmanının ve güvenlik ekibinin yer aldığı, Prens’in Kaşıkçı da dahil yurt dışındaki muhalifleri susturmak için şiddet içerikli adımlar attığı gerçeklerini baz alarak ulaştık” ifadelerine yer verildi.

Riyad, Suudi Arabistan’ın fiili hükümdarı da olan Selman’ın cinayete dair müdahalesi olduğuna yönelik iddiaları reddetmişti.