TKH: Kuruluşunun 101. yılında Parti dimdik ayakta

TKH tarafından yapılan açıklamada "Partimizin 101. kuruluş yıl dönümünde emekçi halkımıza çağrımız açıktır: Gelin bu mücadeleyi hep birlikte büyütelim. Eşitlik ve özgürlüğün Türkiye’sini, Sosyalist Cumhuriyet’i kuralım." denildi.

TKH: Kuruluşunun 101. yılında Parti dimdik ayakta

Türkiye Komünist Hareketi (TKH) temelleri 10 Eylül 1920’de Bakü’de atılan, TKP’nin 101. yaşına ilişkin bir açıklama yayımladı. Açıklamada, bugün Türkiye’de işçi sınıfının temsilcisi ve öncüsü, sosyalist devrim çizgisinin taşıyıcısı, gerçek bir komünist partisinin toplumsal bir güç olarak sahne almasının yakıcılığının her anlamda hissedildiği vurgulanırken, “Partimizin 101. kuruluş yıl dönümünde emekçi halkımıza çağrımız açıktır: Gelin bu mücadeleyi hep birlikte büyütelim. Eşitlik ve özgürlüğün Türkiye’sini, Sosyalist Cumhuriyet’i kuralım.” denildi.

“Kuruluşunun 101. yılında Parti dimdik ayakta: Eşitlik ve özgürlüğün ülkesini, Sosyalist Türkiye’yi kuracağız!” başlığıyla yayımlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“10 Eylül 1920 tarihinde kurulan Türkiye Komünist Partisi’nin geleneğini geleceğe taşıma göreviyle mücadele eden Türkiye Komünist Hareketi, Parti’nin 101. kuruluş yıl dönümünü onur ve gururla selamlamaktadır.

Bugün Türkiye’de işçi sınıfının temsilcisi ve öncüsü, sosyalist devrim çizgisinin taşıyıcısı, gerçek bir komünist partisinin toplumsal bir güç olarak sahne almasının yakıcılığı her anlamda hissediliyor.

10 Eylül 1920’de Partimizin kurucusu Mustafa Suphi ve yol arkadaşları yıkılan imparatorluğun yerine eşitlikçi ve özgürlükçü bir düzen, sosyalist bir rejim kurmak için yola çıkmışlardı. Bu yoldaki yürüyüş devam ediyor. Partimiz Türkiye Komünist Hareketi, mücadeleyi geçmişten geleceğe taşırken, bu topraklarda devrimin kol gezeceğinin ve işçi sınıfının iktidarının mutlaka kurulacağının sözünü vermektedir.

Mustafa Suphi’lerin başladığı işi bitireceğiz. Sosyalist Türkiye’yi kuracağız!

Bunun için yürünecek yol da, yapılacaklar da bellidir…

Asalak patron sınıfını ve haramilerin iktidarını alt edeceğiz! Ülkemiz emekçilerini ekonomik krizin pençesine atan, yoksulluk ve işsizliğe mahkûm eden patron sınıfından başkası değildir. Pandemi döneminde katmerlenen ekonomik krizi yönetme süsü vererek, tüm eşitsizlikleri daha derin bir şekilde işçi sınıfının sırtına atan bu soyguncu iktidarın adı ise AKP’dir. Ülkemiz emekçileri elbet AKP’den kurtulacak, sermaye iktidarını yenecektir. Parti bunun için hazırdır.

Emperyalizmi yeneceğiz! Türkiye’de sosyalist devrimin yolu emperyalizme karşı kazanılacak bir mücadele ve Türkiye işçi sınıfının yurtseverlik bayrağı altında toplanması ile açılacaktır. Sömürü düzeni ve kapitalizmin en üst aşaması olan emperyalizmin ülkemizi ve dünyayı nasıl tehdit ettiğini görmemek için kör olmak gerekmektedir. Patron sınıfı da, AKP iktidarı da, ülkemizdeki sermaye yanlısı tüm güçler de emperyalizmin birebir işbirlikçiliğini yapmaktadırlar. Parti bugün de, anti-emperyalist mücadele ve ülkenin bağımsızlığı için ayaktadır, hazırdır.

Laikliği kazanacağız! Gerici ve karşı devrimci güçlerin iktidarı ülkemizdeki sömürü düzeninin en büyük garantisi olarak görülmektedir. Bu duruma pabuç bırakmayacağız. Türkiye’yi Afganistan’daki Taliban yönetiminin dostu, Ortadoğu’da Müslüman Kardeşler örgütünün acentesi, tarikatların ve cemaatlerin yuvası haline getirenlerin; laikliği sulandırıp ayaklar altına alanların; Şeyhülislamlığı hortlatmaya çalışanların bu ülkenin aydınlık geleceğinde yeri olmayacak. Parti, laiklik kavgasını yükseltmek için de hazırdır.

Böylesi bir dönemde ve bu hedeflerle, bayrağımızı “Emek, laiklik, bağımsızlık ve sosyalizm” için yükseltiyoruz. Orak çekiçli bayrak, Türkiye’nin en eski ve köklü Partisi’nin, ülkenin komünist partisinin bayrağı olarak yükselmektedir. Türkiye Komünist Hareketi, gelenekten geleceğe yürüyüşünü ilmek ilmek örmektedir. Parti, atılım için hazırdır.

Partimizin 101. kuruluş yıl dönümünde emekçi halkımıza çağrımız açıktır: Gelin bu mücadeleyi hep birlikte büyütelim. Eşitlik ve özgürlüğün Türkiye’sini, Sosyalist Cumhuriyet’i kuralım.

Yaşasın devrim ve sosyalizm!”