Tunus'ta başbakan görevden alındı: Meclis'in tüm yetkileri donduruldu

Tunus Cumhurbaşkanı, meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu ve milletvekillerinin dokunulmazlıklarını askıya aldığını duyurdu.

Tunus'ta başbakan görevden alındı: Meclis'in tüm yetkileri donduruldu

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, mevcut Başbakan Meşişi’yi görevden aldığını, atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralmaya karar verdiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Said, meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu ve milletvekillerinin dokunulmazlıklarını askıya aldığını duyurdu.

HÜKÜMETİN İSTİFASI İSTENMİŞTİ

Tunus’ta Coronavirüs vakalarındaki artış, aşılamadaki yetersizlik, işsizlik ve ekonomik kriz nedeniyle binlerce kişi bugün Başbakan Hişam Meşişi ve hükümetinin istifası talebiyle sokağa çıkmıştı.

Munastır, Sfaks, El Kâf ve Susa gibi kentlerde düzenlenen eylemlerde, Ennahda binalarının basıldığı ya da baskın girişiminde bulunduğu belirtilmişti.

Tunus Başbakanı Meşişi bayram tatilinde aşı merkezlerinde yaşanan izdiham ve kaotik görüntülerin ardından Sağlık Bakanı’nı görevden almıştı. Tunus Sağlık Bakanlığı’ndan bu ayın başında yapılan açıklamada pandeminin ağırlığı altında ülkedeki sağlık sisteminin çöktüğü itiraf edilmişti. 12 milyon nüfuslu ülkede Covid-19’dan yaşamını yitirenlerin sayısı 17 bini geçmişti.