Ergün Atalay sefalet zamlarından 'taban'ı sorumlu tuttu

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, bugüne kadar asgari ücrette açlık sınırının altında zammı kabul ettiklerini açıkça söylerken "Ama tabanın isteği bu yöndeydi” dedi.

Ergün Atalay sefalet zamlarından 'taban'ı sorumlu tuttu

Türkiye’de milyonlarca emekçinin hayatını doğrudan ilgilendiren asgari ücretin 2023’te ne kadar olacağına dair görüşmeler öncesi, işçiler adına masaya oturacak olan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’dan pişkince açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Atalay, Türk-İş’in 4 kişinin açlık sınırı olarak açıkladığı 7.785 TL’nin kırmızı çizgileri olduğunu, bu rakamın aşağısında bir rakamla masaya oturmayacaklarını söylemişti. Atalay’ın çalışanların yaşadığı ağır yoksulluğu yok sayarak böyle bir açıklama yapmış olması tepki çekmişti.

TABAN ÖYLE İSTEMİŞ!

Atalay, tepkiler üzerine SÖZCÜ‘ye yaptığı açıklamada “Açlık sınırını sanki asgari ücret olarak kabul etmişiz gibi bir algı oluşturulmaya çalışıldı. Ben pazarlık masasında bana sorulduğunda, açlık sınırı ortada ben bunun üzerini konuşacağım demek istedim. Bugüne kadar açlık sınırının altında zam aldığımız da oldu. Ama tabanın isteği bu yöndeydi” ifadelerini kullandı.

Televizyondaki programda açlık sınırındaki bir ücretin, asgari ücret olarak kabul edilip edilmeyeceği sorulduğunu belirten Atalay, “Ben de bu soruya karşılık olarak bunu kesinlikle kabul etmeyeceğimizi, zaten onun bir açlık sınır olduğunu, bu tutarın üzerinde gelecek teklifleri görüşebileceğimizi söyledim. Yayını izleyenler benim ne demek istediğimi çok daha iyi anlarlar. Emekçilerimiz rahat olsun, biz verilmesi gereken mücadeleyi en iyi şekilde vereceğiz” dedi.