Kanada'da 'aşı karşıtı' protestolar büyüyünce Başbakan gizli bir yere götürüldü

Kanada'da sınır ötesi taşımacılıkta Covid aşısı zorunluluğuna tepki gösteren kamyoncuların başlattığı eylem büyüyünce, Başbakan Justin Trudeau ile ailesi gizli bir yere götürüldü.

Kanada'da 'aşı karşıtı' protestolar büyüyünce Başbakan gizli bir yere götürüldü

Kanada’da Covid-19 aşısıyla ilgili protesto eylemi yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı hükümet karşıtı gösteriye dönüştü. Soğuk havaya rağmen kalabalık bir grubun yaptığı eylemde parlamentoya yürüyen grup Başbakan Justin Trudeau’nun ofisinin pencereleri altındna tencere ve tava çaldı. Trudeau ve ailesi güvenlik için gizli bir yere götürüldü.

Sınır ötesi taşımacılıkta koronavirüs aşısı zorunluluğu getirilmesine tepki olarak Ottawa’daki Parlamento Tepesi’nde başlayan eylem hükümet karşıtı gösteriye dönüştü. Hem Kanada hem de Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en uzun sınırı olan 9 bin kilometrelik sınırı geçen sürücüleri etkileyecek olan bu şartı, ocak ayı ortasında getirdi.

The Guardian gazetesine konuşan kamyon sürücüsü Csava Vizi, ailesinin para kazanan tek üyesi olduğunu söyleyerek “Sınırı geçemediğim için artık çalışamıyorum. Aşıya karşıyım” dedi. Atlantik kıyısındaki bir taşımacılık şirketinin sahibi olan Daniel Bazinet ise aşı yaptırmadığını belirtip, “Mesele sadece aşı değil. Konu, bütün kamu sağlığı zorunluluklarına son vermek. Ben ve birçok kişi buradayız çünkü aşı zorunluluğundan ve kapanmalardan bıktık” dedi.

Ottawa polis şefi Peter Sloly, durumu “benzersiz, akıcı, riskli ve önemli” olarak nitelendirdi. “Şiddet uygulayan veya yasaları çiğneyen herkesi soruşturmaya, gerekirse tutuklamaya, suçlamaya ve kovuşturmaya hazırız” diyen Sloly ayrıca yerel sakinleri yollardan uzak durmaya çağırdı.

CBC kanalı, bu nedenle kan Justin Trudeau ile ailesinin Ottawa merkezindeki evlerinden gizli bir yere götürüldüklerini duyurdu.