‘KPSS skandalında Hakyol ve İlim Yayma birbirini suçluyor’

"Eldeki ilk veriler ışığında KPSS’deki soru skandalında iktidara yakın iki ayrı dini grubun adı üzerinde soru işaretleri oluştu"

‘KPSS skandalında Hakyol ve İlim Yayma birbirini suçluyor’

Kamu Personel Seçme Sınavı’nda (KPSS) yaşanan soru skandalına ilişkin dikkat çeken bir iddia gündeme getirildi.

T24’ten Tolga Şardan, “KPSS soruşturmasında hedefte hangi iki tarikat var?” başlıklı yazısında “Eldeki ilk veriler ışığında KPSS’deki soru skandalında iktidara yakın iki ayrı dini grubun adı üzerinde soru işaretleri oluştu” diye yazdı.

Skandalın patlak vermesinin ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başta olmak üzere devlet temsilcilerinin hızlı refleks göstermesini “dikkat çekici oldu kuşkusuz” şeklinde yorumlayan Şardan, “Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP’ye yakınlığıyla “ülkücü” olarak bilinen ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün’ün beklenilmeksizin görevden alınması ileri süreç için de işaret oldu. Aygün’ün yerine yapılan atamada Erdoğan bu kez MHP kadrosundan değil kendi kadrosundan bir akademisyeni tercih etti. Erdoğan’ın bizzat kendisine yakın bir gruptan yaptığı yeni görevlendirmenin, kendi içinde bir dinamiğinin bulunduğunu söylemek yanlış olmaz” diye yazdı.

Şardan, yazısını şöyle sürdürdü:

“ÖSYM’nin yeni başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy’un, Fatih Çarşamba’daki İsmailağa cemaatine yakınlığıyla bilinmesi, iktidarın halen beraber yol yürüdüğü Hak – Yolcular yani İskenderpaşa cemaati ve İlim Yaymacılar adıyla tanınan iki Nakşibendi görüşündeki cemaate yakın olmamasının bir anlamı var.

Şöyle ki, daha önce FETÖ’nün organize ettiği KPSS usulsüzlüklerinin sona erdiğinin düşünüldüğü dönemde böyle bir skandalın günışığına çıkarılması, Erdoğan üzerinde farklı bir etki yarattı.

Nihayetinde burada siyasi bir değerlendirme yapmak niyetim yok. Ancak, eldeki ilk veriler ışığında KPSS’deki soru skandalında iktidara yakın iki ayrı dini grubun adı üzerinde soru işaretleri oluştu:

Hakyolcular ve İlim Yaymacılar.

Soruşturmalar devam ederken, Ankara’da bilgilerine başvurduğum kimi Hakyolcular hedefe İlim Yaymacıları koyarken, İlim Yaymacılar ise, topu Hakyolcular’a atıyor.

Zaten görüştüğüm bir kaynak; Cumhurbaşkanı’nın sürece acilen müdahale etmesindeki amacın, seçim dönemi öncesinde, geçmişte kaldığı varsayılan ve toplumun büyük bölümünü ilgilendiren KPSS’deki yeni bir skandalın aydınlatılması olduğu kadar, yine seçimlerde muhalefet tarafından AKP’nin aleyhine kullanılacak bu durumu yaratan cemaate faturayı kesmek olduğunu aktardı.

Diğer bir deyişle; AKP’nin oylarının geriye doğru gittiği dönemde iktidarın ayağına kimin kurşun sıktığının peşinde Cumhurbaşkanı Erdoğan.

Bunun için DDK’nın bizzat Erdoğan tarafından devreye sokulduğu ve ceza kesilecek cemaatin fotoğrafının bir an önce netleştirilmeye çalışıldığını görüştüğüm kaynak vurguladı.

Şimdi, faturanın kime kesileceği merak konusu. Ceza yiyecekler arasında Erdoğan’ın yakın ekibinden birileri de çıkarsa şaşırmamak lazım.”