Kuran kursu skandalları bitmiyor: Çocuklara cinsel içerikli videolar izleterek istismarda bulundular

"Çocukların bize anlattığına göre öğretici ve yöneticilerin çocukları çerçeveyle, haydar isimli sopayla, rahleyle çıplak elle hatta Kuran ile bile dövmüş, Kur'an'ı ve Atatürk posterinin yırtıp çöpe atmış olduğudur."

Kuran kursu skandalları bitmiyor: Çocuklara cinsel içerikli videolar izleterek istismarda bulundular

Erzurum’un Palandöken ilçesinde sonraki sürçte kapatılan Hacı Bahattin Evgi Diyanet Erkek Yatılı Kuran Kursu’nda kalan M.K., ailesine yurtta belletmen olarak görev yapan H. A.’nın kendisini tehdit edip, cinsel istismarda bulunduğunu söyledi.

Bunun üzerine aile, 2 Aralık 2021 tarihinde Aslankafa hakkında suç duyurusunda bulundu. Olayla ilgili soruşturma başlatan polis ekipleri, H. A.’yı gözaltına aldı. Pedagog eşliğinde M.K.’nin ifadesine başvuruldu. Emniyetteki ifadesinde suçlamaları reddeden Aslankafa, bir gün sonra sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

ÇOCUKLAR İFADELERİ BİRBİRİNE BENZER

Yürütülen soruşturmanın tamamlanmasının ardından Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianame Erzurum 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. 7 sayfalık iddianamede, H. A. hakkında, ‘çocukların nitelikli cinsel istismarı, çocuğu müstehcen yayınları okumaya ve seyretmeye teşvik, cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, müstehcen yayınların üretiminde çocukları kullanmak, hakaret, sarkıntılık yapmak suretiyle çocuğun cinsel istismarı, çocuğu müstehcen yayınları okumaya ve seyretmeye teşvik’ suçlarından ayrı ayrı cezalandırılmasını istendi.

İddianamesinde M.K.’nin ifadesine de yer verildi. M.K., Hakan H. A.’nın yurtta kendisine dokunmaya başladığını, kendisini alıp odasına götürdüğünü, dövmekle tehdit edip ilişkiye girdiğini, başka çocuklara da video çektirdiğini söyledi. M.K. ayrıca, belletmenin kendilerine cinsel içerikli video izlettiğini öne sürdü. Diğer çocuklar da ifadelerinde benzer şeyler söyledi.

ŞİDDET UYGULADIĞINI DOĞRULADI

H. A. ise ifadesinde 2021 yılı mayıs ve ekim ayları içerisinde kursta ücretsiz olarak çocuklara ders çalıştırıp, onlarla ilgilendiğini, 29 Ekim 2021 tarihinde de kurstan ayrıldığını söyledi. H. A. cinsel taciz iddialarını reddederken çocuklara sopa ile vurduğunu ve tokat attığını söyledi.

“DOSYADA HALA SORUŞTURMA İZİNLERİ MEVCUT DEĞİL”

Mağdur çocukların ailelerinin avukatı Ahmet Kılınç, toplumda infial uyandıran kuran kursundaki istismarı bir ailenin kendisi aramasıyla ortaya çıktığını belirtti. 2 Aralık 2021 tarihinde müvekkil aileyle birlikte gidip suç duyurusunda bulunduklarını ve aynı gün içerisinde kursta kalan tüm çocukların müvekkillerin ve şüphelinin ifadesi alındığını vurgulayan Kılınç, “Olaydan bir gün sonra şüpheli tutuklandı. İstismar olayına ilişkin olarak şüpheli şahıs hakkında iddianame 01 Şubat 2022 tarihinde düzenlendi ve kovuşturma aşamasına geçildi. 17 Aralık 2021 tarihinde de sorumlu yönetici ve Kur’an kursu öğreticileri hakkında suç duyurusunda bulunduk. Çocukların iddiaları korkunç boyutlara varmakta. Çocukların bize anlattığına göre öğretici ve yöneticilerin çocukları çerçeveyle, haydar isimli sopayla, rahleyle çıplak elle hatta Kuran ile bile dövmüş, Kur’an’ı ve Atatürk posterinin yırtıp çöpe atmış olduğudur. Suç duyurumuzdaki olaylara ilişkin ilk işlem 19 Ocak 2022 tarihinde yapılmış ve olayın akıbetinin araştırılması için emniyet genel müdürlüğüne yazı yazılmıştır. Sonrasında herhangi bir işlem yapılamamıştır. Kuran kursunun Diyanet’e bağlı olması, öğreticilerin ve yöneticilerin devlet memuru olması sebebiyle soruşturmaya başlanılmadan önce soruşturma izinlerinin alınması gerekmekte olup dosyada halen soruşturma izinleri mevcut değildir” dedi.

AYLIKTAN KESME CEZASI

Avukat Kılınç, kursun yöneticisi N.K. hakkında ise sadece 8’de 1 oranında aylıktan kesme cezasına hükmedildiğini ve bütün sorumluların görevine iade edildiğini ifade etti.