NATO'dan Rusya açıklaması: Çatışma riski bulunuyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya ile yaşanan Ukrayna gerilimine ilişkin açıklamalarda bulundu.

NATO'dan Rusya açıklaması: Çatışma riski bulunuyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısının ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında Rusya’nın Ukrayna’daki askeri varlığını ele aldıklarını aktardı. Stoltenberg, ‘Rusya’nın çağrılara rağmen askeri yığınağını ve tehditkar söylemlerini devam ettirdiğini’ söyledi.

‘Çatışma riski bulunduğunu’ vurgulayan Stoltenberg, 2019’dan beri ilk kez 12 Ocak’ta toplanacak NATO-Rusya Konseyi ile ilgili şunları kaydetti:

“NATO, Rusya’ya yönelik ikili yaklaşımını sürdürmektedir. Güçlü caydırıcılık ve savunma, bunun yanı sıra anlamlı diyalog. Rusya’nın masaya oturmaya ve konuşmaya hazırlanması olumlu bir sinyal. Gerginlik arttığında diyalog daha çok önem taşımaktadır. NATO-Rusya Konseyi Toplantısı, Ukrayna içinde çevresindeki durum ile bunun Avrupa güvenliğine etkilerine odaklanacak.”

NATO ülkelerinin dışişleri bakanlarının bugün ayrıca 10 Ocak’ta Cenevre’de yapılacak ABD-Rusya görüşmesi ve 13 Ocak’taki AGİT toplantısını da görüştüğünü belirten Stoltenberg, şöyle devam etti:

“Gelecek hafta yapılacak görüşmeler Rusya’nın diyalog ve diplomasi için ciddi olduğunu göstermesi için fırsattır. Rusya’nın endişelerini dinlemeye her zaman hazırız. NATO, siyasi çözüm için her çabayı gösterecektir ancak diyaloğun anlamlı olması için bunun aynı zamanda müttefiklerin Rus eylemleri hakkında uzun süredir devam eden endişelerini de kapsaması gerekmektedir. Diyalog, Avrupa’nın güvenliğiyle ilgili ana ilkeler temelinde olmalı, Ukrayna ile istişare içinde yapılmalıdır. Biz aynı zamanda Gürcistan, Moldova, İsveç ve Finlandiya gibi kilit önemdeki ortaklarımızla da istişare halindeyiz.”

‘DİPLOMASI BAŞARISIZ OLURSA RUSYA İÇİN AĞIR BEDELİ OLACAKTIR’

Stoltenberg, NATO’nun Rusya ile diyaloğa ilişkin “Diplomasinin başarısız olma ihtimaline de hazırlıklı olmalıyız. Ukrayna’ya karşı bundan sonraki herhangi bir saldırganlığın Rusya için ciddi sonuçları ve ağır bedeli olacaktır.” dedi.

Bu sonuçların ekonomik, mali ve siyasi yaptırımları içereceğini söyleyen Stoltenberg, askeri bakımdan da durumu sürekli değerlendirdiklerini aktardı. Stoltenberg, “İttifakımızın doğu kısmındaki varlığımızı güçlendirme ihtiyacını sürekli olarak değerlendiriyoruz.” diye konuştu.

Ukrayna’ya NATO’nun desteğinin süreceğini ifade eden Stoltenberg, Rusya’nın karşı çıktığı NATO’nun genişlemesi hakkında ise şunları ifade etti:

“Büyüklüğü ne olursa olsun, komşusu kim olursa olsun tüm ülkelerin kendi yollarını ve kendi ittifaklarını belirleme hakkı vardır. Bu, onlarca yıldır Avrupa güvenliğinin temel ilkesi olmuştur ve Rusya da bunu sürdürme taahhüdünde bulunmuştur.”

Stoltenberg, “İkinci sınıf NATO üyelerinin olduğu ve ittifakın bu üyeleri korumasına izin verilmeyecek bir durum içine düşemeyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

KAZAKİSTAN GÜNDEMİ

Stolterberg, Kazakistan’daki protestolar sonrası Rus askerlerin ülkeye gitmesiyle ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine, gelişmeleri çok yakından izlediklerini dile getirdi.

Stoltenberg, “Endişeliyiz ve can kayıplarından dolayı üzgünüz. Şiddetin sona ermesi ve barışçıl gösteri hakkı ile ifade özgürlüğü gibi insan haklarına saygı gösterilmesi önem taşımaktadır” ifadesini kullandı.