Öğretmen atamalarında hata: Sehven girilen kayıtlar yüzünden...

Milli Eğitim Bakanlığı, İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar’ın, engelli öğretmen atamalarında pedagojik formasyonu olmayan adayların da atanıp atanmadığı sorusuna yanıt verdi. Bakanlık, atamalarda hata yapıldığını söyledi.

Öğretmen atamalarında hata: Sehven girilen kayıtlar yüzünden...

İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, 3 Aralık 2021’de gerçekleştirilen engelli öğretmen atamalarında, formasyon eğitimi almayan kişilerin atamalarının yapıldığı iddiaları üzerine Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Önergeye gelen yanıtta atama ların “sehven” girilen kayıtlar yüzünden olduğu savunuldu.

Cumhuriyet’ten Cemil Ciğerim‘in haberine göre Yaşar, MEB’in formasyonsuz öğretmen atamasını kabul ettiğini belirterek, “Cevapta, ‘pedagojik formasyon eğitimlerini henüz tamamlamayan bazı adaylar için söz konusu sisteme “sehven” girilen kayıtlar, bu durumda bulunan adayların başvurularının birinci öncelikli olarak değerlendirilmesine ve atama işlemlerinin “hatalı” yapılmasına sebebiyet verilmiştir’ denilmiş, sorduğumuz soruların çoğu cevapsız kalmıştır. Bu şekilde kaç kişinin atamasının yanlışlıkla yapıldığı, bu hatanın takibinin nasıl yapıldığı ve yapılan hataların ne kadarının sonuçlandırıldığı, hatalı işlem yapanlar hakkında bir işlem yapılıp yapılmadığı ise cevaplandırılmamıştır” ifadelerini kullandı.