Tarım zehrine rastlandığı sınırdan için geri gönderilen sebze ve meyveler halka yedirildi iddiası

Yurtdışından zehirli diye geri gönderilen ürünlerin imha edilip edilmediğini bilinmediğini belirten Vargı, birçok ürünün iç piyasaya verilmesinden kuşkulandıklarını söyledi.

Tarım zehrine rastlandığı sınırdan için geri gönderilen sebze ve meyveler halka yedirildi iddiası

Avrupa Birliği RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed) verileri üzerinden yaptığı araştırma sonuçlarını açıklayan Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), bu yılın ilk 2 ayında sadece Avrupa ülkelerine ihraç edilen 108 parti sebze ve meyvenin aşırı tarım zehri veya aflatoksin gibi kanser yapıcı küfler içerdiği gerekçesiyle geri çevrildiğini açıkladı. TÜDEF sebze ve meyvede geçmişte Naziler tarafından sinir gazı olarak üretilen ‘chlorpyrifos ethyl ‘ adlı tarım zehrine rastlandığı uyarısında bulundu. TÜDEF Gıda ve Sağlık Komisyonu Başkanı Sinan Vargı, AB kapısından geri dönen ürünlerin yarısından fazlasında 2016 yılında Türkiye’de kullanımı yasaklanan ancak stoklar bitsin gerekçesiyle piyasadan geri toplanmayan tarım zehrine rastlandığını söyledi.

‘ÇOĞU KANSER YAPAN TARIM İLAÇLI SEBZE VE MEYVE’

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre Vargı, “Türk tüketicisine sunulan sebze ve meyvede ne kadar aflatoksin veya tarım ilacı kalıntısı olduğu, halkın ne kadar zehirlendiği kontrol yapılmadığı için bilinmiyor. Özen gösterilen ihraç ürünlerdeki bu kötü tablo iç piyasaya verilen ürünlerdeki tarım ilacı kalıntıların korkunç boyutlarda olduğunun da bir göstergesi. Halkımız hem pahalı hem de çoğu kanser yapan tarım ilaçlı sebze ve meyveye mahkum ediliyor” dedi. Vargı, yurtdışından geri dönen ürünlerin imha edilip edilmediğinin bilinmediğini belirtirken bir çoğunun salça, reçel, turşu, meyve suyu olarak iç piyasaya verildiği konusunda kuşkulandıklarını söyledi.

‘AZERBAYCAN’IN DA 64 TON BİBERİ HASTALIK TESPİT EDİLDİ’

Sinan Vargı, Rusya’dan geri dönen domates, biber, limon ve narenciye gibi ürünlerden sonra ilk defa Azerbaycan’ın da 64 ton biberi hastalık tespit edildiği için geri gönderdiğini söyledi. Ayrıca, Azerbaycan’ın Türkiye’den ithal edeceği biber, domates, patlıcan, tohum, fide ve meyve ürünlerine yeni şartlar koyduğunu belirten Vargı, Azerbaycan’ın hassasiyeti üzerine, bir TIR’daki ürünler yerine ürünlerin tümüne analiz şartı konulduğunu bildirdi.

‘DETERJAN KANSEROJEN KALINTILAR BIRAKIYOR’

Vargı, tüketicilerin tarım ilacı kalıntılarından kurtulmak için deterjan veya sirke kullandıklarını ancak bunun da büyük hata olduğunu söyledi. Deterjanın kanserojen kalıntılar bıraktığını belirten Vargı, “Sebze meyve sirkeli suda yıkanırsa mikro organizmalar ölebilir ve tarımsal ilaç kalıntıları sirkedeki asitle daha aktif hale gelir. Yalnızca bol su ile yıkayarak bu tarım zehirlerinin bir kısmından kurtulmak mümkün” dedi.

EN KİRLİ BESİNLER

1.Çilek

2.Ispanak

3.Karalahana

4.Nektarin

5.Elma

6.Üzüm

7.Kiraz

8.Şeftali

9.Armut

10.Biber

11.Kereviz

12.Domates

EN TEMİZ BESİNLER

1.Avakado

2.Mısır

3.Ananas

4.Soğan

5.Papaya

6.Bezelye

7. Patlıcan

8.Kuşkonmaz

9.Brokoli

10.Beyaz lahana

11.Kivi

12.Karnabar