TKH'den NATO uyarısı: Bugün Rusya yarın Türkiye hedef olacaktır

"Ülkemizin NATO üyeliği, ülke çıkarlarına yarar değil zarar getirmektedir. Türkiye’nin NATO üyeliğini sorgulamayanlar emperyalizmle ve emperyalizmin yayılmacılık siyasetiyle mücadele edemezler."

TKH'den NATO uyarısı: Bugün Rusya yarın Türkiye hedef olacaktır

Türkiye Komünist Hareketi (TKH) saldırgan ve yayılmacı politikalarını arttıran NATO’nun yarattığı tehdide ilişkin bir açıklama yayımladı. Açıklamada, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya dahil edilmek istenmesinin, emperyalizmin gerçek niyetini bir kez daha göstermiş olduğu belirtilirken, NATO’nun genişleme siyaseti aracılığıyla yeni savaşların zeminini döşemekte olduğu vurgulandı.

“NATO’nun genişlemesine de NATO’ya da hayır!” başlığıyla yayımlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Emperyalizmin dünya jandarması NATO’nun genişleme siyaseti, başta Avrupa olmak üzere dünya barışına büyük bir tehdit anlamına gelmektedir. Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılması, Avrupa’da barışın ve güvenliğin korunmasının tesisi değil tersinden ABD emperyalizminin hegemonya sınırlarının genişletilmesi adımıdır.

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya dahil edilmek istenmesi, emperyalizmin gerçek niyetini bir kez daha göstermiştir. Uzun yıllardır “tarafsız” bir konumda bulunan bu iki ülkenin bugün NATO’ya dahil edilmek istenmesi, Ukrayna’da yaşanan savaşın gerçek nedeninin emperyalist yayılmacılık ve saldırganlık olduğunu açığa çıkarmıştır. İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan barış dengesi, bugün, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya dahil edilmesiyle ABD tarafından bozulmak istenmektedir. NATO’nun Ukrayna’da niyetlendiği ve neo-Nazi güçler üzerinden yürüttüğü vekalet savaşıyla sınırlarını Rusya’ya dayandırma arayışı, bugün Finlandiya ve İsveç’i NATO’ya dahil ederek gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır.

Bu, Avrupa ve dünya barışı için büyük bir tehlikedir: NATO, dünya barışının ve demokrasinin koruyucu gücü değil, emperyalizmin savaş aygıtıdır. NATO, ABD emperyalizminin ve emperyalist tekellerin çıkarlarını koruyan askeri bir iş birliği olarak genişleme siyaseti aracılığıyla yeni savaşların zeminini döşemektedir.

İkinci Dünya Savaşı’nda Alman emperyalizminin yarattığı yıkımı ve savaşı gören Avrupa halkları bugün ABD emperyalizminin kirli planlarının kurbanı olmaktadır.

Bugün NATO’nun genişlemesine evet demek, ABD emperyalizminin saldırganlık siyasetini onaylamak anlamına geleceği gibi emperyalizmin ve NATO’nun hedef ülkesi haline getirilen Rusya ile ülkemizin ilişkilerine de büyük zarar verecektir.

NATO’nun genişlemesine hayır!

Ülkemizin NATO üyeliği, ülke çıkarlarına yarar değil zarar getirmektedir. Türkiye’nin NATO üyeliğini sorgulamayanlar emperyalizmle ve emperyalizmin yayılmacılık siyasetiyle mücadele edemezler.

Bugün Rusya, yarın Türkiye hedef olacaktır.

NATO’nun genişlemesine de NATO’ya da hayır!”