Çin'den 'casus balon' açıklaması: Meteorolojik araştırmalarda kullanılan sivil bir hava aracı

Çin Dışişleri Bakanlığı, balonun rotasından çok fazla saptığını vurgulayarak “Başta meteorolojik amaçlar olmak üzere araştırma için kullanılan sivil bir hava aracıdır” dedi.

Çin'den 'casus balon' açıklaması: Meteorolojik araştırmalarda kullanılan sivil bir hava aracı

ABD’nin hava sahasına Perşembe günü girerek krize neden olan ‘casus balonla’ ilgili Çin bugün detaylı açıklama yaptı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü tarafından bugün yapılan açıklamada, balonun mücbir sebeplerden dolayı rotasından çok saptığı ve Çin’in bunu doğrulayarak ABD tarafına bilgi verdiğini belirtti.

Bakanlık açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Başta meteorolojik amaçlar olmak üzere araştırma için kullanılan sivil bir hava aracıdır. Batı Rüzgarlarından etkilenen ve sınırlı kendi kendini yönlendirme kabiliyetine sahip olan hava aracı, planlanan rotasından çok sapmıştır.

Bu tamamen mücbir sebeplerden kaynaklanan beklenmeyen bir durumdur ve gerçekler çok nettir. Çin her zaman uluslararası hukuka sıkı sıkıya bağlı olarak hareket eder ve tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyar.

Herhangi bir egemen ülkenin topraklarını veya hava sahasını ihlal etme niyetimiz yok ve asla ihlal etmedik. ABD’deki bazı politikacılar ve medya, onu Çin’e saldırmak ve karalamak için abarttı. Çin tarafı buna şiddetle karşı çıkıyor.”