Demirtaş: Kürtler açısından AKP ve Erdoğan sayfası kapandı

Selahattin Demirtaş, "Erdoğan Kürt oylarını kazanmak için şapkasından başka ne çıkaracak?" sorusu üzerine "AKP ve Erdoğan Kürtler açısından kesin olarak kapanmış kara bir sayfadır" dedi.

Demirtaş: Kürtler açısından AKP ve Erdoğan sayfası kapandı

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Halk TV’de Sözüm Var programında Şirin Payzın’ın sorularına yanıt verdi.

Demirtaş, “Emek ve Özgürlük İttifakı bugün yaptığı açıklamada doğrudan ‘Sayın Kılıçdaroğlu’nu destekliyoruz’ demedi. Neler söylemek istersiniz?” sorusu üzerine şöyle dedi:

“Emek Özgürlük İttifakı aday çıkarmama kararıyla bir adım atmış oldu ama Cumhurbaşkanı adaylarından kimi destekleyeceğini açıklamadı. Gelişmelere göre belki böyle bir karar da alırlar ama şimdilik isim belirtmemeyi tercih ettiler, buna saygı duymak lazım. Ben de bu kararı doğru buluyorum.”

“UNUTTURABİLECEK NE YAPILABİLİR Kİ?”

Demirtaş, AKP’nin HÜDA-PAR ile ittifak anlaşmasına ilişkin “oy oranından çok bölgede HDP tabanını manipüle etmek için yapıldığı yorumlarına katılır mısınız? Erdoğan Kürt oylarını kazanmak için şapkasından başka ne çıkaracak?” sorusu üzerine de şu ifadeleri kullandı:

“HÜDAPAR mevzusu, bizim için değerlendirmeye bile değmez. İsteyen istediği ile ittifak yapar, bizi ilgilendirmez. Tabanımızı da Kürt seçmeni de zerre kadar etkilemez. Halk kimin ne olduğunu acı deneyimleriyle iyi biliyor, gerisi boş ve gereksiz tartışmalardır. Erdoğan’ın ne şapkası var ne de Kürt seçmen için şapkadan çıkaracağı bir sürpriz. Şurada seçime 50 gün kaldı artık, son 7-8 yıldır Erdoğan’ın Kürtlere yaşattığını unutturacak ne yapılabilir ki? Mesela biz seçilmişler, 7 yıla yakındır Erdoğan’ın talimatıyla bir hücrede suçsuz yere tutuluyoruz, halk kendi iradesine her yerde yapılan bu hakareti ve tüm saldırıları önümüzdeki 50 günde unutacak mı? Mümkün mü bu? AKP ve Erdoğan, Kürtler açısından kesin olarak kapanmış kara bir sayfadır.”