Dışişleri Bakanlığı açıkladı: 44 Türk vatandaşı Gazze'den tahliye edildi

44 Türk vatandaşı Gazze'den tahliye edildi

Dışişleri Bakanlığı açıkladı: 44 Türk vatandaşı Gazze'den tahliye edildi

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Gazze’deki Türk vatandaşlarının Mısır’a tahliyesi başladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, Gazze’den tahliye edilmeyi bekleyen Türk vatandaşlarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Refah Sınır Kapısı’ndan geçen 44 kişi öğle saatlerinde Mısır’a ulaşmıştır. Sayının gün içinde artması muhtemeldir” dedi.

Keçeli, İsrail’in Filistin’e yönelik askeri hareketlilik başlatmasının ardından Gazze’deki vatandaşların tahliye sürecine dair detayları paylaştı. Sınırda diplomatlar tarafından karşılanan grup, önce Kahire’ye götürülecek ve buradan da Türkiye’ye ulaştırılacak.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Keçeli, açıklamalarında şunları kaydetti: “Gazze’deki gelişmelerin başlamasının hemen ardından 30 vatandaşımız ve yakınının ülkemize gelmeleri sağlanmıştı. Ancak, Refah Sınır Kapısı’nın kapatılması nedeniyle tahliyeler kesintiye uğramıştı. Tahliye bekleyen vatandaşlarımız, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları ve aile yakınlarının Mısır üzerinden ülkemize getirilebilmelerini teminen girişimlerimiz bir süredir devam etmekteydi. Bu çerçevede, bugün Refah Sınır Kapısı’ndan geçen 44 kişi öğle saatlerinde Mısır’a ulaşmıştır. Sayının gün içinde artması muhtemeldir. Sınırda diplomatlarımızca karşılanan söz konusu grup, önce Kahire’ye getirilecek ve buradan havayoluyla ülkemize intikal edecektir. Gazze’deki vatandaşlarımızın tamamının tahliyesini güvenli şekilde ve en kısa zamanda sonuçlandıracağımıza inanıyoruz. Öte yandan, yeni bir grup Filistinlinin tedavi amaçlı Gazze’den ülkemize getirilebilmeleri için ilgili kurumlarımızla işbirliği halinde çalışmalarımız sürmektedir.”