Meclis, Finlandiya'ya NATO onayı vermişti: HDP, ilk kez bir askeri anlaşmaya 'hayır' demedi

HDP Dışişleri Komisyonu Sözcüsü Hişyar Özsoy, partisinin oylamaya katılmamasıyla ilgili konuştu. Özsoy askeri anlaşmalara hiçbir zaman 'evet' oyu vermediklerini, daima 'hayır' oyu kullandıklarını belirterek "İlk defa askeri bir anlaşmada böyle yapıyoruz" dedi.

Meclis, Finlandiya'ya NATO onayı vermişti: HDP, ilk kez bir askeri anlaşmaya 'hayır' demedi

Finlandiya’nın NATO’ya katılımına onay veren TBMM görüşmesine katılmayan HDP, ilk kez bir askeri kararı reddetmemiş oldu. HDP’li Hişyar Özsoy, “Evet diyemeyiz, programımızda var” dedi. Meclis’teki tüm partiler teklife destek verirken, HDP’liler genel kurulda salonda bulunmalarına rağmen oy kullanmadı.

HDP Dışişleri Komisyonu Sözcüsü Hişyar Özsoy, partisinin oylamaya katılmamasıyla ilgili konuştu. Özsoy askeri anlaşmalara hiçbir zaman ‘evet’ oyu vermediklerini, daima ‘hayır’ oyu kullandıklarını belirterek “İlk defa askeri bir anlaşmada böyle yapıyoruz” dedi ve şunları söyledi:

“Şimdiye kadar hepsine ret oyu verdik. Ama bu defa Finlandiya’nın güvenlik kaygılarını meşru gördüğümüz için bu oylamaya katılmama kararı aldık, ‘Hayır’ da demek istemedik. HDP olarak hiçbir askeri ittifaka ‘Evet’ demeyiz, diyemeyiz, programımızda var.”