Mehmet Barlas’a “Bilal’e anlatır gibi” yazalım: Solcular kentsel dönüşüme karşı mı?

Yoksul emekçileri müteahhitlerin aç gözlü rantçılığına kurban ediyorlar, emekçilerin haklarını savunan solcuları da suçlamaya girişiyorlar! Müteahhitlerin çıkarları ve rant uğruna gündeme getirdiğiniz kentsel dönüşüm adını verdiğiniz rantsal dönüşümün maddelerinin altında neler gizli, bilmez misiniz?

Mehmet Barlas’a “Bilal’e anlatır gibi” yazalım: Solcular kentsel dönüşüme karşı mı?

Hatay’da ve Esenler’de gündeme getirilen kentsel dönüşüme başta solcular olmak üzere muhalefetin takoz olduğu propagandası yandaş medyanın sarıldığı yeni propagandadır!

Depremdeki acı tablo ve 20 yıllık iktidarın sınıfta kaldığı gerçeği karşısında akıllara durgunluk veren bir algı operasyonuna giriştiler. En iyi savunma saldırmaktır felsefesiyle, ortadaki başarısızlığı görünmez kılmak için faturayı muhalefeti özelde de solculara kesmeye çalışıyorlar!

Hatay için düşünülen kentsel dönüşüm projesi, solcular tarafından engellenmiş, davalar açılmış ve yargı da yanlış karar vermiş!

Eğer yargı “kamu yararı” meselesini doğru yorumlasaymış bugün Hatay’da büyük yıkım olmayacakmış!

Yani demek istedikleri; AKP aslında kentsel dönüşüm için harekete geçmiş ancak muhalefet ve solcular köstek olmuş!

Büyük bir yaygara kopartıp, Süleyman Soylu taktiği ile aradan sıyrılmaya çalışıyorlar!

Zeytinyağı gibi üste çıkıyorlar!

Yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali gerçekleri ters yüz ederek büyük bir arsızlık sergiliyorlar.

AKP tarafından gündeme getirilen kentsel dönüşüm değil, doğrudan müteahhitlerin yağma ve rant politikasıdır.

Bugüne kadar gündeme getirilen projeler, kentsel değil rantsal projelerdir!

Solcular kentsel dönüşüme değil rantsal dönüşüme karşıdır!

Bakın Fikirtepe Kentsel Dönüşümü’ne! Ortada şehircilik, planlama hak getire! Müteahhitlerin rantı için gökdenlenler yükseliyor, bir de bununla övünüyorlar! Hani yatay mimari olacaktı? Kimi kandırıyorsunuz?

İstanbul Finans Merkezi adıyla yapılan ucube gökdelenleri gördünüz mü? Plan yok, estetik yok, mantık yok! O finans merkezlerini kimlere ihale ettiniz? Bu mudur kentsel dönüşüm? Ne anlatıyorsunuz?

Yoksul emekçileri müteahhitlerin aç gözlü rantçılığına kurban ediyorlar, emekçilerin haklarını savunan solcuları da suçlamaya girişiyorlar! Müteahhitlerin çıkarları ve rant uğruna gündeme getirdiğiniz kentsel dönüşüm adını verdiğiniz rantsal dönüşümün maddelerinin altında neler gizli, bilmez misiniz?

Yemezler!

Madem Hatay’da durum bu; peki Adıyaman’da, Osmaniye’de, Maraş’ta, Elazığ’da, Malatya’da elinizden tutan mı vardı?

Oralarda da kentsel dönüşüm gerekmiyor muydu? Yoksa bu kentlerde binalar yıkılmadı mı?

20 yıldır iktidarsınız, daha fazla süredir yerel yönetimlerdeydiniz: Yapsaydınız, kim engel oldu?

Doğrudan sizlerin onay verdiği yeni yapılar yıkılmadı mı? 2000 sonrası yapılan kaç bina göçtü? Hatta doğrudan AKP yöneticisi olduğu bilinen, AKP’ye yakın müteahhitlerin kaç binası, sitesi, oteli çöktü? Bunların da mı projesini muhalefet yaptı, ruhsatı solcular verdi? Bunların kentsel dönüşümle ilgisi neydi?

Geçiniz!

Hatay Havalimanı için kentsel dönüşüm kararı gerekmiyordu. Bütün uyarılara ve mühendis-mimar odalarının itirazlarına rağmen fay hattı üzerine havayolu inşa edeceğiz diye ısrar eden kimdi? Deprem sonrası uçakların inememesinden mi solcular suçlu?

Hatay’da AFAD binası ve hastaneler yıkılmış, belediye binaları yerle bir olmuşken, bunun kentsel dönüşümle ilgisi nerede? Neyi beklediniz? Muhalefeti mi ihaleyi mi?

Bu kadar akıl tutulması olur mu?

İmar affını muhalefet mi getirdi yoksa AKP mi? Yoksa dış güçler olmasın! İmar Barışı adıyla milyarca toplayıp tek kuruşunu kentsel dönüşüm için harcadınız mı? İmar affıyla, bugün yıkılan onlarca binanın sorumlusu siz değil misiniz? İmar affı yapacağınıza oralarda da kentsel dönüşüm yapsaydınız, aklınıza mı gelmedi?

Mehmet Barlas’ın Sabah’ta kaleme aldığı “Deprem Pişkinliği” başlıklı yazısı, rezil bir yazıdır! Bu kadar pişkinlik başka yerde görülmemiştir!

Yandaşlığın dibi yokmuş!

Depremde çocuğunu kaybetmiş bu ülkenin sanatçısın suçlayacak kadar alçalmaya neden olan bir yandaşlık!